Pozor na velmi silné bouřky!

Pozor na velmi silné bouřky!
22.06.2017
Modely jsou v tuto chvíli docela rozhádané a bude nejlepší sledovat aktuální vývoj počasí.

Nad naším územím dnes vrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Teploty aktuálně na většině území šplhají nad 30 °C, ale od severozápadu už postupuje do střední Evropy studená fronta.

Již v úterý jsme vás informovali o potenciální bouřkové noci. Modely jsou v tuto chvíli docela rozhádané a bude nejlepší sledovat aktuální vývoj počasí. V tuto chvílí postupuje velmi rychle bouřkový systém přes severovýchodní Německo dále k jihovýchodu. Při zachování směru a intenzity by tento systém mohl v pozdních odpoledních hodinách dorazit na sever našeho území. V bouřkovém komplexu bylo již zaznamenáno tornádo.
Další otázkou je dnešní noc, model GFS počítá s vysokou labilitou a na severu našeho území i s výrazným střihem větru. Nejnovější model Aladin počítá, že přes nás přejde pás bouřek s velmi silnými nárazy větru. 
Český hydrometeorologický ústav, předpokládá maximální nárazy pouze do 20 m/s, na severozápadě až 25 m/s. Na silné, na severozápadě i na velmi silné bouřky vydal ČHMÚ výstrahu. Estofex počítá s nejsilnějšími projevy zejména v severozápadní polovině našeho území.

Výskyt bouře nad severovýchodním Německem na satelním snímku, postupujíce k jihovýchodu

Obr. 1 Družicový systém zachycuje rozsáhlou supercelu, postupující přes Německo

Zdroj: chmi.cz

Předpověď bouřek dle modelu Estofex pro 23. červen 2017

Obr. 2 Estofex předpokládá silné bouřky zejména v Čechách

Zdroj: estofex.org

Podle některých meteorologů se může dnes objevit tzv. derecho. Jedná se o velmi silný vítr, který se vyskytuje v pásu a postupuje přes velkou část území. Nárazy větru mohou přesahovat až 35 m/s. V oblasti derecha vítr strhává střechy, láme stromy a následky jsou opravdu extrémní. V České republice se vyskytne průměrně jednou za rok. Derecho může urazit i přes 1500 km a to vše stihne za jeden jediný den. Dnešní podmínky jsou pro derecho příhodné, jedná se však pouze o modelové předpoklady. Zda se tak opravdu stane, teprve uvidíme.

Autor: TD

frame-scrollup