Odpoledne a večer přijdou bouřky

Odpoledne a večer přijdou bouřky
02.05.2018
Je otázkou času, kdy se dnes začnou tvořit bouřky.

Na naše území začal proudit velmi teplý vzduch od jihovýchodu. Rozdíl ve vzduchové hmotě oproti ránu je výrazný. Zatímco ráno se nad námi nacházela spíše chladnější vzduchová hmota, tak v průběhu několika hodin začala transportace tropické vzduchové hmoty. Možná jste to sami pocítili, když jste šli ráno do práce a naopak se z práce odpoledne vraceli. Vzduch začal být hustější, těžší, jednoduše řečeno je dusno. Změnil se i vítr a zejména na Moravě začal foukat jihovýchodní. Podobné počasí, jako je teď na Moravě se dostane v průběhu dne i do Čech, ale v západních Čechách zůstane chladno.

Od jihu se začíná navíc labilizovat atmosféra, to znamená, že vzduch se začíná nabíjet. Je otázkou času, kdy se dnes začnou tvořit bouřky. Dnes a zítra se totiž nad střední Evropu začne zvýrazňovat teplotní rozhraní a přímo na něm by měly být nejvíce intenzivní bouřky. Na ty dokonce vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu.

Bouřky budou postupovat od jihu na sever, ale jejich pohyb nebude nikterak výrazný. Proto největším nebezpečím v těchto bouřkách budou přívalové srážky, kdy může spadnout až 30 mm srážek za hodinu. Bouřky však budou hodně lokální, takže je pravděpodobné, že míst, kde budou zvýšené srážkové úhrny, moc nebude. Dalším nebezpečím budou zcela jistě kroupy, které mohou ojediněle přesahovat i více jak 1 cm.  V bouřkách přechodně zesílí vítr, v nárazech může fouknout i kolem 20 m/s.

Výstražná informace platí pro většinu území kromě západních Čech

Obr. Výstraha na bouřky je v platnosti od dnešních 14:00 do pátečního rána.

Zdroj: chmi.cz

Upozornění platí pro většinu území České republiky. Neplatí však pro západní část našeho území, kam se tropická hmota už nedostane.

Maximální teploty se tam zítra budou pohybovat kolem 15 °C, zatímco na jihovýchodě to může být i kolem 28 °C. Rozdíly se budou během pátku postupně zmenšovat s tím, jak se budeme dostávat pod vliv tlakové výše.

Autor: TD

frame-scrollup