Ochlazení doprovodí místy bouřky

Ochlazení doprovodí místy bouřky
13.09.2016
Během pátečního večera se mohou místy vyskytovat bouřky

S tím, jak se blíží podzimní rovnodennost, klesá i šance na bouřky. Letní bouřková sezóna, která zpravidla začíná v polovině března většinou končí v první dekádě září. Někdy se však stane, že poslední letní bouřky jsou zaznamenány již v srpnu. Letos však díky extrémně teplému závěru léta se tento konec ještě o něco posunul. Tropická vzduchová hmota je v těchto dnech hodně na severu a ochlazení, které se na nás již chystá o víkendu budou místy provázet i bouřky.

Předpoklad bouřkové aktivity

Obr. 1 Míra lability v sobotu 17. 9. 2016 v 06:00 UTC nad střední Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Tlaková níže bude jen velmi zvolna postupovat ze západní Evropy dál na východ a nad Českou republikou se bude zastavovat. Po přední straně k nám přechodně ještě zesílí příliv velmi teplého vzduchu z jihu a zároveň od jihozápadu čekáme během pátečního odpoledne příchod srážek.

Během pátečního večera se mohou místy vyskytovat bouřky. Některé modely čekají, že labilní prostředí pro tvorbu bouřek bude na Moravě pokračovat i během noci na sobotu, ale tato předpověď se ještě bude upřesňovat.Například model Aladin čeká, že samotná fronta bude naše území ovliňovat zejména v sobotu.

Pokud se naplní dnešní předpovědi, tak by se v pátek večer a možná i v noci mohly vyskytovat bouřky, které mohou být ojediněle silné. Noční bouřky jsou v září velmi výjimečné, nikoliv však nemožné. V roce 2012 se noční bouřky letního typu v České republice objevily až 4. října. Tehdy před frontou teplota dosahovala k letních 25 °C. V noci, kdy studená fronta postupovala přes Českou republiky, se nad Vysočinou začaly tvořit silné bouřky. Bouřky doprovázela četná blesková aktivita i silný nárazový vítr, který lámal větve a ojediněle vyvracel i stromy.

Pro měsíc září platí, že se průměrně vyskytují necelé dva bouřkové dny, podobně jako v březnu, který se také nachází kolem rovnodennosti.

 

Autor: TD

frame-scrollup