Když modely bouřky nevidí...

Když modely bouřky nevidí...
12.06.2019
Další zrádná situace nás čeká v následujících hodinách, kdy se opět mohou vyskytovat silné bouřky.

Každý rok se opakuje to stejné. Když přijde léto, modely mají předpovědět bouřky, tak nastává velký problém. Zvlášť, pokud se jedná o potenciálně nebezpečnou situaci je neschopnost některých modelů tyto jevy zachytit opravdu zarážející. Bavíme se tady o předpovědi na pár hodin. V dnešní době by každý řekl, že to nemůže být problém, ale je.

Přesně to se stalo v pondělí 10. 6. 2019. V článku, který upozorňoval na možnost silných bouřek jsme naznačovali, že je situace poměrně složitá. Náš hlavní modelový prapor Aladin nečekal na našem území téměř žádné srážky. Estofex a Čhmú se však nenechal zmást a raději na možnost silných bouřek upozornil. Ukázalo se, že to byla velmi dobrá volba, protože k večeru se přes západní polovinu Čech přehnaly extrémně silné bouřky, které za sebou nechaly velké škody.

Proč model, který je specializován na ČR není schopný bouřky ani náznakem předpovědět? Otázka zní složitěji, než to vypadá. Model Aladin totiž není model z České republiky, jen je modifikován na Českou republiku. Bohužel tato modifikace stojí nemalé peníze, ale pokud globální model Aprege vypočítá špatné výsledky, tak Aladin už s tím nic neudělá.

Navíc to, že nemá Aladin srážky v určitém termínu ještě nemusí znamenat, že situace není bouřková. Právě tady do hry vstupují meteorologové, aby situaci správně vyhodnotili. Amatérští meteorologové, kteří jsou omezeny jen na základní výstupy ztrácí pevnou půdu pod nohama a často odhady nevychází. I proto jsou bouřky tak zrádné.

Další zrádná situace nás čeká v následujících hodinách, kdy se opět mohou vyskytovat silné bouřky. Dnes večer v západních Čechách, v noci na Vysočině, v severních a východních Čechách a zítra zejména na Moravě.

Opět vás můžeme odkázat pouze na sledování radarových snímků či na oficiální informace Českého hydrometeorologického ústavu. Stejně tak je dobré sledovat výstrahy bouřek na stránkách Estofexu.

Autor: TD

 

frame-scrollup