Kde se na světě nejčastěji objeví blesk?

Kde se na světě nejčastěji objeví blesk?
19.05.2016
Máte rádi blesky? V dnešním článku se dozvíte, kde jich na planetě udeří nejvíce.

Pokud obdivujete elektrické výboje v atmosféře, známé pod označením blesk, pak se vydejte do Jižní Ameriky. Konkrétně pak do státu Venezuela, kde ve městě Maracaibo místní můžou nejčastěji pozorovat náhlé rozzáření oblohy. Maracaibo získal tak prvenství v bleskovém žebříčku, kdy při bouřkách se zde obloha v noci rozsvítí téměř 250krát každý rok. Tuto studii vydala organizace NASA.

Blesky nad večerní oblohou ve Venezuele
Obr.: Blesková činnost v roce 2014 nad Maracaibem
Zdroj: © REUTERS / Jorge Silva

U města Maracaibo se nachází i stejnojmenné jezero, které leží podél And. Hory zde tvoří přirozenou bariéru, která nutí ke smíchání teplého vzduchu a vzduchu vlhkého, který vzniká vypařováním vody nad jezerem. Spojením těchto dvou odlišných vzduchových hmot, vznikají silné noční bouřky. Nejvíce blesků vzniká při bouřkách, kde se mísí chladný vzduch obsahující ledové krystalky a teplý vzduch s vodními kapičkami. Třením ledových krystalů a vodních kapek vzniká kladný a negativní náboj v oblacích. Pokud jsou záporně nabité částice ve spodní vrstvě mraků dostatečně silné, pak musí být elektrická energie vypuštěna v podobě blesku, který letí směrem k zemi nebo zůstává v oblacích. Většinou se blesky koncentrují nad pevným zemským povrchem v odpoledních hodinách. Nad oceánem se spíše dočkáme eletrického výboje v noci. Většina kontinentálních bleskových „hotspotů“ (nejaktivnějších míst) se nachází v blízkosti pohoří.

Vyobrazení elektrického náboje v krajině
Obr.: Vznik blesku
Zdroj: jeel.sk

Výzkumníci zjistil, že jezero Maracaibo zasáhne průměrně 603 blesků na čtvereční míli (233 výbojů na km2) každý rok. Dle zprávy z Alabamské univerzity v Huntsville, je právě Maracaibo díky své jedinečné geografické poloze a klimatickým podmínkám výbornou lokalitou pro vznik bouřek. Donedávna bylo za rekordmana považováno město Kabare v Demokratické republice Kongo, kde na každou čtvereční míli ročně připadne asi 531 blesků (205 výbojů na km2). I přesto, že bylo Kabare sesazeno z bleskového trůnu, stále je Afrika dominujícím kontinentem. Právě zde se totiž nachází 6 z top 10 světových bleskových lokalit, z nichž všechny jsou v blízkosti pohoří Mitumba ve východním Kongu. Ač se „bleskový král“ nachází v Jižní Americe, stále je tento kontinent, co se týče beskové aktivity, až na 3. místě po Asii. Na asijském kontinentě se nejčastěji ozáří svahy Himalájí v Pákistánu. Dále v pořadí je Severní Amerika (Orangetree na Floridě – 75 blesků na km2) a Austrálie.  

Fotka velmi silné bouřky, zaznamenávající 6 bleskových výbojů
Zdroj: collegetimes.com

Top 10 míst bleskové aktivity na světě: počet blesků na km2

1.   Jezero Maracaibo, Venezuela: 232.52
2.   Kabare, Demokratická republika Kongo: 205.31
3.   Kampene, Demokratická republika Kongo: 176.71
4.   Caceres, Kolombie: 172.29
5.   Sake, Demokratická republika Kongo: 143.21
6.   Dagar, Pákistán: 143.11
7.   El Tarra, Kolumbie: 138.61
8.   Nguti, Kamerun: 129.58
9.   Butembo, Demokratická republika Kongo: 129.50
10.  Boende, Demokratická republika Kongo: 127.52

Autor: SG

frame-scrollup