Jak fotografovat bouře

Jak fotografovat bouře
11.06.2016
Sezóna bouřek nám již probíhá v plném proudu, a tak můžeme naplno obdivovat jejich krásu. Časopis Australian Geographic si připravil několik tipů jak si uchovat na bleskovou show věčnou památku. Jak nejlépe fotografovat bouře? Pokračujte ve čtení…

Bouře, přehlídky přírodní síly, jsou poměrně lehce zachytitelné na fotoaparáty, pokud dodržíte pár základních pravidel. Blesky rozzáří oblohu pouze na malý okamžik, a proto musí být fotograf perfektně připraven. Základem je samozřejmě sledovat předpovědi počasí a během dne neustále kontrolovat radarová data, ale i tlak vzduchu. Také je podstatné vybrat si vhodnou lokalitu, která přispěje ke kvalitnějším fotografiím. Obecně se doporučuje vydat se do volné přírody, pokud se na místo dopravíte autem, máte i výbornou případnou skrýš. Bezpečnost na prvním místě, proto vždy přistupujte k akci s rozumem.

Blesky u Austrálie
Autor: WILL EADES​

Krásné fotografie zajišťují kvalitní záznamová technika. Ač již dnes snímky z mobilních telefonů mají vysokou kvalitu, stále se doporučuje využít digitální zrcadlovky (DSLR), na kterých si můžete zvolit vlastní nastavení – především citlivost na světlo. Objektiv by neměl být příliš přiblížený a nejvhodnější je zvolit ty širokoúhlé. Čím kratší ohnisko, tím více toho dokážeme zaznamenat, což se při nevyzpytatelných bouřkách hodí. Mezi další doporučení patří využití pevného stativu, díky čemuž se prodlouží čas expozice. Navíc snímky nebudou roztřepané a rozmazané. Při silnějším větru zkuste na stativ zavěsit těžkou tašku, která jej stabilizuje. Pokud se budeme snažit zachytit bouřku na grafickou kartu, je důležité se bránit proti dešti. Dnes existují speciální kryty, ale je možné použít obyčejný deštník nebo ručník. Vždy si s sebou vezměte i čistý hadřík, kterým můžete později otírat objektiv, vždy bude vhodnější nežli rukáv od košile.

Blesk u Austrálie
Autor: WILL EADES

Při samotném fotografování nemusíte mít rychlé reflexy, blesk se na obloze spíše mihne, což neumožňuje stihnout zmáčknout spoušť. Využívají se tak dlouhé časy (řády jednotek až desítek sekund). Dlouhé časy jsou ideální pro focení v noci, pokud se vydáte na lov ve dne, je pak vhodnější použít neutrální šedý ND filtr. Při ostření je pak výhodné vybrat krátké ohnisko, kdy dosáhneme velké ostrosti jak pro popředí, tak i pozadí. Bez blízkých objektů ostřete do nekonečna, ve tmě pak můžete využít světelných zdrojů - lampy, domy v dáli apod. Při nastavení clony a citlivosti záleží na parametrech fotoaparátu i okolním prostředí. Doporučuje se volit střední hodnoty clony okolo f8, ISO se pak nastavuje co nejmenší. Po testovacím snímku, může dojít k úpravě vybraných parametrů. Avšak nezapomínejte, že i s nejlepším nastavením, můžou nastat problémy v samotné bouřce, která nemusí být příliš „fotogenická“ (blízká se pouze v mracích apod.).

Mezi poslední tip patří focení do formátu raw (pokud jej zařízení umožňuje). Dostanete tak surovější snímky, které lze lépe upravovat, navíc je možné opravit i několik chyb (např. špatně exponované snímky).

P.S. buďte trpěliví

Autor: SG

frame-scrollup