Hlavní bouřková sezóna pomalu končí

Hlavní bouřková sezóna pomalu končí
13.08.2018
Hlavní bouřkovou sezónu ještě může prodloužit vlhké jihovýchodní proudění.

Ačkoliv léto je v plném proudu a nevypadá to, že by mělo hned tak skončit, tak hlavní bouřková sezóna už je na svém konci. Právě kolem poloviny srpna se tak děje s velkou pravidelností každý rok. Nad severní a střední Evropou se daleko častěji udržuje sušší vzduch v přízemních vrstvách atmosféry, takže bouřky už nemají možnost se tolik tvořit. Dalším faktorem je slábnoucí Slunce. Hlavní bouřková sezóna se většinou začíná v květnu a končí právě v polovině srpna.

Neznamená to však, že už se letos bouřky nevyskytnout. Zejména na studených frontách je jejich pravděpodobnost stále vysoká, ale i dnešní situace naznačuje, že přeci jen už nebudou tak silné, jako v červnu nebo v červenci.

Hlavní bouřkovou sezónu ještě může prodloužit vlhké jihovýchodní proudění, které je však velmi vzácné a do střední Evropy v tomto období přichází přibližně jednou za deset let.

Když se podíváme na letošní sumaci bouřkových dnů, tak zjistíme, že letos v Čechách byla sezóna spíše podprůměrná. Zejména pak ve středních a severozápadních Čechách se místy počet dnů s bouřkou pohybuje jen kolem 20 dnů. Když to srovnáme například z loňským rokem, tak to je téměř o polovinu méně. I z tohoto faktu letos severozápadní Čechy trpí extrémním suchem.

Obr. 1 Sumace bouřkových dnů ve střední Evropě v roce 2018

Zdroj: blesky.bourky.cz

Obr. 2 Sumace bouřkových dnů ve střední Evropě v roce 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

Velmi bohatou bouřkovou sezónu zažívají na Slovensku, kde na velkém území bylo zaznamenáno i kolem 50 bouřkových dnů.

Zatímco ve střední Evropě bouřková sezóna už slábne, tak jižní Evropu teprve vrchol čeká. Tam se nejsilnější bouřky budou vyskytovat až v záři a v říjnu. Právě v těchto měsících se tam udržuje vlhká labilní vzduchová hmota, protože hlavním zdrojem je teplá mořská voda.

Autor: TD

frame-scrollup