Extrémní počasí zasáhlo Evropu

Extrémní počasí zasáhlo Evropu
29.06.2017
Situace by se v následujících dnech měla stabilizovat.

Tlaková níže prohloubena pod 990 hPa je v létě velmi výjimečná záležitost a když už se tak stane, tak většinou způsobí extrémní počasí.

Včera odpoledne a večer se zejména na Vysočině a ve východních Čechách vyskytovaly velmi silné bouřky, které místy přinesly kroupy, přívalové srážky a zejména ve východních Čechách vítr lámal i stromy. Na Moravě v tu dobu foukal silný jižní až jihovýchodní vítr, který znemožňoval bouřkám se vytvořit.

A právě absence bouřek na Moravě přinesla velmi teplou noc. Zejména v oblasti střední a východní Moravy totiž neklesla minimální teplota pod 20 °C a to znamená, že zde byla tzv. tropická noc. Ta se dokonce vyskytla i v místech mimo městské zástavby. Této tropické noci pomohl fakt, že celou noc mírně foukal jižní vítr.

Dnes přes den se však slabé bouřky objevily i na Moravě a ve Slezsku.

Daleko horší situace však byla ve středních Čechách, kde se vyskytoval velmi intenzivní déšť. Tento déšť byl pozůstatkem bouřek, které se proměnily v trvalé srážky. Tohle je v létě vždy nebezpečná kombinace, protože samotné trvalé srážky nejsou tak intenzivní. Pokud jsou však konvektivního původu, tak můžou být i velmi silné.

Jihozápadně od Prahy se tak vyskytla místa, kde během 24 hodin spadlo kolem 100 mm srážek. Během rána se mnoho ulic, zahrad a polí proměnilo ve velké laguny, kanalizace nestíhala a vracela vodu zpět do ulic.

Včerejší sumace srážek, nejvíce jich spadlo v Čechách, až okolo 80 mm, na Moravě skoro nic

Obr. 1 Sumace srážek za posledních 24 hodinách

Zdroj: chmi.cz

Voda způsobila komplikace na silnicích i na železnicích.

Velmi silné bouřky byly zaznamenány i v Chorvatsku a na severu Itálie. Právě tam se vyskytovala i tornáda, která však naštěstí nezpůsobila výraznější škody.

Obr. 2 Silný vítr zasáhl i kempy v Chorvatsku

Zdroj: Severe Weather Extrem

Zničený karavan po pádu stromu

Situace by se v následujících dnech měla stabilizovat, ale na koupaní to nebude. Teploty se totiž budou pohybovat maximálně do 25 °C, na Moravě může být zpočátku ještě i tepleji.

Autor: TD

 

 

frame-scrollup