Do České republiky míří bouřky

Do České republiky míří bouřky
09.08.2017
Dnes i v příštích dnech můžeme na našem území očekávat bouřky, které mohou přinést i krupobití. Východ našeho území zažije teploty nad 30 °C.

Intenzivnější srážky by se do Čech měly dostat dnes večer a bouřit se může během celé noci na čtvrtek. Výstrahu před bouřkami vydal Český hydrometeorologický ústav pro kraje Středočeský, Královehradecký, Pardubický, Vysočinu, Olomoucký, Prahu a okres Blansko.

Výstraha ČHMÚ na výskyt silných bouřek
Obr.: Výstraha před bouřkami
Zdroj: ČHMÚ

Vznik bouřek je zapříčiněn zvlněným frontálním rozhraním, které aktuálně rozděluje teplý vzduch na východě a chladný vzduch na západě nad střední Evropou. V oblasti frontálního rozhraní tak budou vznikat přeháňky a bouřky. V extrémních srážkových úhrnech může spadnout okolo 40 mm. Bouřky mohou přinést i intenzivní nárazy větru o rychlosti 60 km/h, a dokonce i krupobití. Teplý vzduch na východě našeho území může atakovat až 34 °C. Tropické teploty podpoří teplá fronta, která bude na východ pronikat během zítřka. Morava a Slezsko se dočkají vysokých teplot i v pátek. Můžeme tak očekávat velký kontrast mezi západem a východem. Západ našeho území se dočká ochlazení a teploty vzduchu se budou pohybovat okolo 20 °C.

Vysoké teploty nad 30 °C v polovině září roku 2017
Obr.: Předpovídaný kontrast mezi teplotami na západě a na východě (čtvrtek odpoledne)
Zdroj: Model Aladin

Přívalové deště a bouřky mohou v některých lokalitách rozvířit hladiny našich řek a může dojít i k zatopení sklepů a dalších níže položených míst. Ve čtvrtek budou na našem území panovat podmínky vhodné i pro vznik supercely. Kvůli silnému větru doporučujeme nenechávat na volném prostranství nezajištěné předměty (např. plastové židle).

Výstraha před silnými bouřkami vstupuje v platnost dnes od 21:00 a její konec byl stanoven na zítřejší večerní hodiny. V pátek by se měly bouřky objevit už na východě, kde se očekávají bohaté srážkové úhrny. V sobotu pak budou teploty vzduchu poměrně nízko na celém našem území.

Autor: SG

frame-scrollup