Dnes místy čekejme silné bouřky

Dnes místy čekejme silné bouřky
22.05.2018
V nich se budou vyskytovat přívalové srážky do 30 mm, kroupy a nárazy větru.

Jak jsme vás informovali ve včerejším článku, tak počasí ve střední Evropě bude ovlivňovat nevýrazné tlakové pole, které umožní prohřívání aktivního povrchu zejména v dopoledních hodinách. V odpoledních a večerních hodinách bude hodně energie pro bouřky a přeháňky. Teplota konvekce se dnes bude pohybovat mezi 19 až 23 °C, maximální teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 °C, to znamená, že krátce po poledni začnou naskakovat první bouřky.

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahu na silné bouřky. V nich se budou vyskytovat přívalové srážky do 30 mm, kroupy a nárazy větru. Upozornění platí pro většinu území České republiky, kromě západních, severozápadních a jižních Čech. Výstraha platí od dnešních 10 hodin a riziko silných bouřek by mělo končit krátce před dnešní půlnocí.

Obr. 1 Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu

Zdroj: chmi.cz

 

Evropský výstražný systém naopak čeká, že nejsilnější bouřky se budou vyskytovat v jižní polovině našeho území.

Obr. 2. Výstraha Estofexu na dnešní den

Zdroj: estofex.org

 

Když se podíváme na meteorologický model ICON z Německa, tak ten očekává, že největší pravděpodobnost silných bouřek bude na jihovýchodě, kde by dnes mělo být nejvíce energie.

Obr. 3 Míra CAPE na dnešní odpoledne z pohledu modelu ICON

Zdroj: wetterzentrale.de

Podobné počasí nás čeká i v průběhu zítřejšího dne, kdy by se mohlo v rámci České republiky vyskytovat nejvíce přeháněk a bouřek. Bohužel vzhledem k tomu, že se bude jednat o bouřky uvnitř vzduchové hmoty, tak lokalizace těchto buněk je značně komplikovaná. Nejdůležitější je sledovat radarové snímky na oficiálních stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Autor: TD

 

frame-scrollup