Derechos v roce 2017

Derechos v roce 2017
23.08.2017
V rámci České republiky se jednalo o extrémní bouřky, které vytvořily škody za několik desítek milionů korun.

Jak již jsme včera naznačili, tak letošní léto přineslo velké množství silných větrných bouří, které splnila kritéria pro jejich nazvání derechos.

1. a 2. derecho – 22. 6. a 23. 6 2017

Tento den prošla přes Českou republiku dvě deracha. První v odpoledních a v podvečerních hodinách, zasáhlo zejména severní Čechy a došlo až k Brnu. Nejvyšší zaznamenané nárazy větru se pohybovaly až k 29 m/s.

Druhé derecho postupovalo v nočních hodinách a bylo nejsilnější na jižní Moravě, kde se nárazy větru pohybovaly kolem 25 m/s.

Obě derecha vytvořila lokální škody, zejména na porostech.

Nejvyšší nárazy větru při postupu bouře u nás a v Německu

Obr. 1 Červnová derecha

Zdroj: chmi.cz

 

3. a 4. a 5. derecho – 10. 8. a 11.8 2017

V tropické vzduchové hmotě se v jižních Čechách v noci 10. 8. vytvořil pás bouřek, které velmi rychle sílily. Nad Vysočinou již tyto bouřky byly doprovázeny velmi silným větrem. Celý systém přešel v podstatě přes celou Moravu a napáchal škody na lesních porostech zejména v okrese Olomouc. Tam v některých ORP platí zákaz vstupů do lesa až do 31. 10. 2017. Nárazy větru dosahovaly až 35 m/s.

Druhé derecho v ten samý den se vytvořilo v Itálii. A během několika hodin prošlo opět většinu Moravy a východních Čech. Nejsilnější vítr byl v tomto případě zaznamenán na jižní Moravě. Jednalo se však spíše o lokální škody.

Další derecho přešlo částečně přes naše území 11. 8. 2017, kdy v severovýchodních Čechách vítr napáchal obrovské škody. Skáceno bylo velké množství stromů a místy vítr bral i střechy s krovy. Toto derecho prošlo až k Baltu a v Polsku napáchalo obrovské škody. Mluví se o největší bouři od druhé světové války.

Nejvyšší nárazy větru v čase ve střední Evropě

Obr. 2 Srpnová derecha

Zdroj: chmi.cz

6. derecho – 16.8. 2017

Derecho, které prošlo přes celé Švýcarsko, částečně i Rakousko a Německo, zasáhlo na našem území nejvíce Šumavu, kde pokácelo mnoho stromů. Bez elektrické energie bylo několik tisíc obyvatel. Po silných bouřkách zůstane na Šumavě v NP mnoho míst uzavřeno.

V rámci České republiky se jednalo o extrémní bouřky, které vytvořily škody za několik desítek milionů korun. Na konečné číslo si však musíme ještě počkat. Bohužel silný vítr i zabíjel a to především v Polsku, kde vítr pravděpodobně přesáhl 40 m/s.

Autor: TD

 

frame-scrollup