Čekají nás velmi silné bouře

Čekají nás velmi silné bouře
05.06.2019
Během zítřejšího dne tedy čekejme bouřky, bude to však jen zlomek toho, co nás čeká v průběhu příštího týdn

Tropické počasí, které panuje ve střední Evropě bude pokračovat i v dalších dnech, i když v pátek a v sobotu se přechodně ochladí. Přes naše území bude postupovat studená fronta na které se budou vyskytovat velmi silné bouřky. Podle některých modelů by v průběhu zítřejšího dne mělo být hodně energie, která zajistí, že bouřky budou mít dostatečné palivo. To však měly i během dnešního a včerejšího dne, ale chyběla jim podpora. Proto bouřky, které se dnes a včera vyskytovaly stály téměř na jednom místě. Zítra však bude podpory daleko více, protože do střední Evropy postoupí studená fronta.

Během zítřejšího dne tedy čekejme bouřky, které už budou postupovat od jihozápadu k severovýchodu a budou se na nich vyskytovat vydatné srážky, kroupy a silný nárazový vítr.

Bude to však jen zlomek toho, co nás čeká v průběhu příštího týdne. Během neděle se však obnoví příliv velmi teplého vzduchu od jihu a v pondělí už se opět maximální teploty budou pohybovat kolem 30 °C. Zároveň se do západní Evropy začne dostávat studený vzduch ze severozápadu a nad střední Evropou se vytvoří výrazné frontální rozhraní. Na takových výrazných frontálních rozhraních se pravděpodobně budou tvořit supercelární bouře, které by mohly páchat velké škody.

Frontální rozhraní se v průběhu příštího týdne bude posouvat od západu na východ a zatím v tuto chvíli není jasné, jak dlouho to bude trvat. Některé modely čekají, že ve středu už budeme za frontou, některé však očekávají, že se toto rozhraní bude nad námi vlnit až do soboty. Tak i tak nás čeká velmi bouřkové období.

Obr. 1 Příští týden bychom nad střední Evropou mohli mít tolik energie, jako v USA při silných tornádech

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Autor: TD
 

frame-scrollup