Bouřky v Česku stávkují, nad Jadranem předvádí neuvěřitelné věci

Bouřky v Česku stávkují, nad Jadranem předvádí neuvěřitelné věci
10.07.2019
Zatím na našem území evidujeme zhruba 10 bouřkových dnů.

Letošní bouřková se zatím zapisuje mezi jednu z nejslabších v historii. Může za to studený květen, suchý a horký červen a studený červenec. Bouřky mají rády stabilnější tlakové pole s průměrnou teplotou kolem 28 °C. To letos téměř nenastalo. Ke slovu se tak dostaly bouřky na frontálních systémech, které však byly hodně lokální a když už se někde vytvořily tak ničily.

Zatím na našem území evidujeme zhruba 10 bouřkových dnů. Průměr pro toto období je zhruba 20 bouřkových dnů. Vzhledem k tomu,že chladné počasí bude pokračovat i v dalších dnech, tak žádné výrazné bouřkové hody nečekejme. Na většině míst v Čechách je to dokonce jen kolem sedmi bouřkových dnů. O něco lépe jsou na tom Jeseníky, Beskydy a Drahanská vrchovina či Orlické hory, kde se jedná kolem 15 bouřkových dnů.

Obr. 1 Bouřková sezóna je zatím velmi slabá

Zdroj: blesky.bourky.cz

Daleko více bouřek hlásí západní Německo, kde už bouřkové dny překročily 20 dnů a podobně je na tom jihovýchodní Slovensko. Bouřkové hody jsou naopak v Maďarsku nebo na Ukrajině.

Problém letošní bouřkové sezóny je v tom, že se bouřky koncentrují na malé území, kde vytápí vesnice, kroupy ničí úrodu i auta, ale jen o pár km dál nespadne ani kapka. Velmi nebezpečně se tak opět začíná prohlubovat sucho.

Zcela jiná situace panuje v posledních dnech na pobřeží Jaderského moře. Už několik dnů se tam vlní studená fronta a vyskytují se zde obrovské bouře. I tyto bouře však mají ničivé účinky. Kroupy dosahují i přes 10 cm. Bouře se však objevují na rozsáhlé ploše. Dovolená v Chorvatsku nebo v Itálii se tak stává spíše adrenalinovou záležitostí.

Obr. 2 Bouřky nad Jadranem urazily za 12 hodin až 700 km !

Zdroj: blitzortung.com

Obr. 3 Kroupy na některých místech v Itálii či ve Švýcarsku dosahují i přes 10 cm !!!

Zdroj: Meteo Isernia

Slabší bouřky by se mohly ve střední Evropě objevit v pátek a v sobotu. Nepůjde však o nic dramatického. Výraznější bouřkové situace se nedočkáme ani ve druhé červencové dekádě, takže vše bude muset zachránit konec července.

 

Autor: TD

 

 

frame-scrollup