Bouřky přinesly opět kroupy

Bouřky přinesly opět kroupy
02.07.2019
Během večera se bouřky dostaly téměř na celé území České republiky, ale severozápadní Čechy byly ušetřeny.

První červencový den patři po delší době opět silným bouřkám. V horké vzduchové hmotě se první bouřky objevily v Plzeňském kraji a velmi rychle postupovaly dál k východu. Další bouřkové jádro se odpoledne vytvořilo na západní Moravě a propadalo se k jihovýchodu.

Bouřky v Čechách byly doprovázeny silnými nárazy větru, které ojediněle dosahovaly až 35 m/s. Na Vysočině zasahovalo několik stovek hasičských jednotek a škody se v průběhu odpoledne posunovaly dále na východ.

Bouřky na západě Moravy přinesly přívalové srážky, kroupy a také silné nárazy větru. Na Luké za tři hodiny spadlo přes 70 mm srážek a v Olomouci padaly kroupy o velikosti 6 cm. V některých částech Olomouce byly hlášeny poničené auta, skleníky a vítr strhával i střechy.

 

Obr. 1 Bouřky zalily až 70 % území české republiky

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 První červencový den tohoto roku byl bouřlivý

Zdroj: amsos.cz

Během večera se bouřky dostaly téměř na celé území České republiky, ale severozápadní Čechy byly ušetřeny. Podmínky však nebyly zcela naplněny. Očekávalo se, že přes naše území bude postupovat derecho, ale to se nenaplnilo.

Samotná studená fronta postupovala přes naše území až v průběhu noci, ale projevy už byly výrazně slabší. Jednalo se především o mírný déšť a lokálně se vyskytovaly i bouřky. Během dnešního rána se tvořily četné mlhy, které se však rychle rozpustily. Dnešní maxima se již pohybovaly většinou kolem 26 °C a bouřky se již netvoří.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup