Bouřkové pondělí

Bouřkové pondělí
25.04.2018
V pondělí 23. 4. 2018 se v České republice vyskytlo hned několik silných bouřek, které dokonce dělaly i škody.

V pondělí 23. 4. 2018 se v České republice vyskytlo hned několik silných bouřek, které dokonce dělaly i škody.

Tento den se objevily bouřky hned ve dvou situacích. První situace nebyla nikterak nebezpečná, ale zajímavá určitě ano. Bouřky se totiž vyskytovaly v noci a ráno a vázaly se na teplou frontou. Tyto bouřky se vyskytují těsně před teplou frontou a největší zrádností je to, že se většinou jedná o bouřky, které nejsou vázané na instabilní prostředí. To znamená, že k tomu, aby bouřka vznikla, nepotřebuje nutně volně dostupnou energii.

Hlavní příčinou je to, že mohutnější vrstva oblačnosti vyzařuje svoji zásobu tepla směrem nahoru do volné atmosféry i dolů k zemskému povrchu. Vzduch mezi zemí a spodní základnou oblačnosti se tak postupně mírně zahřívá, ale horní část oblačné vrstvy se naopak ochlazuje. Tím dojde k tomu, že se stále zvětšuje teplotní rozdíl mezi spodní a horní částí oblačné vrstvy, až překročí hranici podmíněné instability a uvnitř oblaku se spustí konvekce. Původní oblačná vrstva, rozprostřená horizontálně, začne nabývat vertikálním vývojem tvaru CB a nakonec se mohou vytvořit podmínky příznivé pro noční bouřku.

Tyto bouřky mohou být nebezpečné pro letecký provoz, protože často mohou z ničeho nic přinášet bleskovou aktivitu. Pokud pilot nemá informaci o vertikální mohutnosti této oblačnosti, tak může do tohoto mraku lehce vletět. Společně s blesky pak může dojít lehce k problémům.

Druhá situace už byla naprosto ukázková. Přes střední Evropu začala krátce po poledni postupovat studená fronta, na které se vytvořila linie bouřek, která prošla téměř přes celé Čechy. Nejsilnější byly bouřky v severní polovině Čech, kde hasiči museli zasahovat u spadlých stromů.

U Mladé Boleslavi se dokonce pravděpodobně objevila i supercela. Právě v této oblasti byla největší koncentrace hlášených škod na majetku.

Kde všude se objevili v pondělí bouřky můžete vidět na následujícím obrázku.

Možnost výskytu bouřek

Obr. Přehled bouřek ve střední Evropě, dle detekce blesků

Zdroj: blesky.bourky.cz

Autor: TD

 

frame-scrollup