Bouřková sezóna je zatím zmražena

Bouřková sezóna je zatím zmražena
09.05.2019
Ojedinělé bouřky se objevily v zimě nebo v březnu

Studené počasí, které panuje v posledních týdnech nad střední Evropu v podstatě eliminoval bouřky. Ojedinělé bouřky se objevily na severovýchodě na začátku května, ale opravdu se jednalo jen o lokální izolované buňky. Měsíc květen patří mezi měsíce s největším počtem bouřkových dnů. Zatím má na většině území tento měsíc nulu a vzhledem k tomu, že se bouřky nevyskytovaly ani v dubnu, tak letošní bouřková sezóna v podstatě ani nezačala. O tom svědčí následující dva obrázky s bouřkami nad střední Evropou. Ojedinělé bouřky se objevily v zimě nebo v březnu, ale květen přidal jen po jedné bouřce a to jen na zhruba 10 % území.

Obr. 1 Přehled bouřkových dnů za měsíc květen 2019

Zdroj: blesky.bourky.cz

Obr. 2 Přehled bouřkových dnů za rok 2019

Zdroj: blesky.bourky.cz

Jen pro srovnání. Květen 2018 přinesl na většině území 10 bouřkových dnů, ojediněle až 15. O něco méně to bylo v roce 2017, kdy to bylo kolem 7 bouřkových dnů.

Za vše může studený vzduch, který bouřkám nepřeje. I přesto, že Slunce má obrovskou sílu, tak v ledovém vzduchu se prohřívání nekoná tak, aby se vytvořila bouřka.

Bouřky by se mohly na chvíli probudit v následujících dvou dnech. Nejdříve zítra by se v průběhu dne měly zejména na Moravě tvořit přeháňky a ojediněle nelze vyloučit i bouřky. V sobotu bude šance bouřky ještě větší a to na postupující velmi výrazné studené frontě. Před studenou frontou by mohly teploty vystoupit až k 20 °C, ale za studenou frontou bude na horách v Čechách opět sněžit. Velké výrazné rozhraní by mohlo pomoci bouřkám, aby se již konečně prosadily.

Obr. 3 Model Aladin čeká, že se v sobotu na studené frontě vytvoří bouřky

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup