Bouřková sezóna jde do prodloužení

Bouřková sezóna jde do prodloužení
22.08.2019
První bouřky se mohou vyskytovat už zítra na jihovýchodě.

Jakoby se příroda snažila dohnat, to co ztratila v květnu. Díky jihovýchodnímu vlhkému proudění se prodlužuje letošní bouřková sezóna.

Ve druhé polovině srpna se do střední Evropy velmi často dostává suchý vzduch, který už bouřkám nepřeje. Lokální bouřky se pak vyskytují jen vyjímečně na výrazných studených frontách a v září už bouřky skoro nevidíme.

Loni však byla velká výjimka a Moravu zasáhly velmi silné bouřky od jihovýchodu v prvních zářijových dnech. Na mnohých místech to byl vrchol bouřkové sezóny.

I letos vstupuje bouřková sezóna do svého prodloužení, protože od víkendu k nám začne proudit velmi teplý a vlhký vzduch od jihovýchodu a částečně nás ovlivní i výšková tlaková níže. V atmosféře bude dostatek vlhkost a vše nasvědčuje tomu, že i hodně energie. Ta k nám bude putovat přímo ze Středozemního moře, takže očekávejme, že bude velké dusno.

První bouřky se mohou vyskytovat už zítra na jihovýchodě, ale půjde jen ojedinělé případy. Daleko více bouřek bude v sobotu a hlavně pak v neděli. Vzhledem k tomu, že proudění nebude silné, tak bouřky budou mít jen minimální pohyb. Hlavním rizikem tak budou přívalové srážky, kdy v bouřkách může spadnout až 30 mm.

Obr. 1 V neděli se bouřky budou vysyktovat zejména v Čechách

Zdroj: ICON

Obr. 2 V pondělí se bouřky budou vyskytovat i na Moravě

Zdroj: ICON

Bouřky se tak mohou objevit prakticky kdekoliv, ale opět se bude jednat spíše o nespravedlivé srážkové úhrny, takže komu zaprší, bude mít štěstí.

Velmi teplé počasí bude pokračovat i v příštím týdnu, ale bouřek bude postupně ubývat. Větší četnost bude až na studené frontě, která by mohla přecházet přes střední Evropu až na konci srpna. Zde se však již meteorologické modely rozcházejí, protože některé čekají, že teplá vzduchová hmota zůstane ve střední Evropě i na začátku záři.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup