Bouřková sezóna 2017 je v polovině

Bouřková sezóna 2017 je v polovině
13.06.2017
V Čechách bylo již potvrzeno několik supercelárních bouří, ale výraznější bouřková situace se zatím České republice vyhýbá.

Letošní bouřková sezóna se pomalu blíží ke své polovině. Obecně se první bouřky letního typu začínají objevovat ve druhé dekádě dubna a končí v první dekádě září. V těchto dnech se tak nacházíme zhruba v polovině bouřkové sezóny. Pojďme se tedy podívat na to, jak si bouřky v České republice a na Slovensku zatím vedou.

Když se zaměříme na tzv. bouřkové dny, tedy na dny, kdy se objevila bouřka, tak zjistíme že nejvíce bouřkových dnů se v rámci České republiky vyskytlo ve východních Čechách a na Vysočině, kde počet dosahuje k 15 bouřkovým dnům. V centrálním Slovensku je dokonce 22 bouřkových dnů.

Počet dnů s bouřkou v tomto roce, mezi jednotlivými lokalitami jsou velké rozdíly

Obr: Počet bouřkových dnů v roce 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

Pokud se však podíváme na počet silných bouřek, který je v mapách vyjádřen bleskovou aktivitou přesahující 50 blesků na 5 km čtverečních, dojdeme k závěru, že na většině území se takový bouřkový den ještě nevyskytl a nebo se jednalo o jednu či maximálně dvě bouřky. Vyšší hodnoty vykazují Beskydy, Jeseníky a jižní část Slovenska.

Počet bouřek

Obr. Počet dnů se silnou bouřkou v roce 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

V Čechách bylo již potvrzeno několik supercelárních bouří, ale výraznější bouřková situace se zatím České republice vyhýbá. Pokud by měla bouřková sezóna pokračovat v podobném duchu, tak bychom měli podprůměrnou bouřkovou sezónu.

Hlavní příčinou toho, proč je zatím letos méně bouřek je zejména slabá labilita, tedy potenciální energie. V atmosféře se často vyskytuje sušší vzduch, který je pro bouřky nepříznivý. Další příčinou jsou četné studené fronty, které paradoxně bouřkám nepomáhají. Studené fronty totiž přechází moc brzy a ukončují příliv vlhčího a teplého proudění.

Další bouřkový pokus bude ve čtvrtek a v pátek, kdy přes naše území bude postupovat opět studená fronta. Vše však bude záležet na tom, kdy bude postupovat přes Českou republiku. Pokud se bude jednat o noční frontu, tak četnost bouřek bude menší.

Teplý vzduch by však měl ve třetí dekádě do střední Evropy pronikat častěji, takže by se i bouřkám mohlo dařit více.

 

Autor:TD

 

frame-scrollup