Bouře v Česku zvedají hladiny některých řek, na Plzeňsku byla pozorována supercela

Bouře v Česku zvedají hladiny některých řek, na Plzeňsku byla pozorována supercela
12.06.2018
Včerejší den byl velmi štědrý na bouřkovou činnost, která se očekává i dnes, a především pak zítra. Na Plzeňsku se objevily i supercely, které potvrdily fotografie nezávislých pozorovatelů.

Supercely jsou královny bouří. Díky své vysoké intenzitě mohou být velmi často i nebezpečné a působit značné škody na majetku. Nezřídka z nich vypadávají kroupy a jsou doprovázeny hustými srážkami. Právě přívalové deště v oblasti mohou vytvářet tzv. bleskové povodně. Stejně tak supercely často provází i tornáda. Nad Českou republikou se v posledních dnech objevilo několik tromb, tedy vírů vzduchu v oblacích, které neusedly až k zemskému povrchu. Právě v okamžiku dotyku tromby se zemí je prohlášena za tornádo.


Obr.: Supercela na Plzeňsku
Zdroj: Aktuálně

Obecně supercely nedosahují větších rozměrů a jsou spíše lokálního charakteru. Tyto bouře vznikají z konvekce, kdy dochází k rychlému výstupu teplého vzduchu i s vlhkostí vzhůru. Ve vyšších vrstvách atmosféry se pak projevuje rychlejší vítr, který začíná vystupující vzduch stáčet ve směru hodinových ručiček. Vytváří se tak v bouři rotující složka, která činní z bouří mnohem silnější monstrum.

Vznik bouří nás čeká dnes i zítra, aktuálně je v platnosti výstraha ČHMÚ, která se pro zítřek rozšíří o varování před povodněmi na tocích v jižních Čechách. Aktuálně se nad Slovenskem a Rakouskem vlní studená fronta vzduchu, která mění počasí v jižní polovině naší republiky. Nejvyšší srážkové úhrny nás čekají na jihu Čech, kde se dnes očekává až 30 mm. A déšť bude pokračovat dále dnes v noci, slábnout bude až zítra ráno. Srážky jsou této části republiky v posledních dnech poměrně četné a nasycenost půdy neustále roste. Z tohoto důvodu se mohou zvedat hladiny menších a středních toků. V největším ohrožení jsou řeky na Šumavě a Novohradských horách. I přes vydatný déšť by se stále měla voda držet maximálně na 1. povodňovém stupni. Dále může docházet k zatopení níže položených míst a sklepů. Dávejte také pozor na silnicích, kde hrozí tzv. aquaplaning.


Obr.: Včerejší kroupy z jižních Čech
Zdroj: Jiří Kuthan, Czech Thunderstorm Research Association 

frame-scrollup