Fotodokumentace halových jevů

Fotodokumentace halových jevů
09.02.2016
Halové jevy patří mezi málo probádané oblasti meteorologie, ve kterých lze stále objevovat nové a nové věci.

Chete přispět k objevu nových halových jevů ? Chcete, aby s pomocí vašich fotografií, dokázali odborníci určit, jaký halový jev jste pozorovali ? Nebo rádi fotografujete a chcete na svých fotografiích zachytit halové jevy co nejlépe ? Pak je tento článek přímo pro vás.

 

Sluneční halo efekt

 

Halové jevy patří mezi málo probádané oblasti meteorologie. Některé lze pozorovat vcelku často, některé z naší zeměpisné šířky téměř ani nemáme šanci vidět a jiné jsou i za výtečných pozorovacích podmínek našemu oku téměř dokonale skryty. Podívejme se nyní na to, jaká pravidla platí pro dokumentaci halových jevů a jak je možné zachytit na fotografiích i něco, co sami nevidíme.

 

Nejvzácnější halové jevy jsou také na obloze nejméně jasné a často netrvají déle než několik minut. Při fotografování je nejlepší si sluneční kotouč něčím vhodně zakrýt. Na fotografiích tak jevy více vyniknou. Vyvarujte se ale situaci, kdy vám daný objekt příliš zasahuje do fotografie - což je tento příklad.

 

Halový jev

 

V takém případě je lepší, když použijete vlastní ruku. Jako výborné stínidlo může posloužit např. pouliční lampa. Pamatujte také, že čím více fotografií pořídíte, tím lépe. Zdatnější fotografové pak v počítačových programech fotografie upravují či dokonce skládají několik fotografií v jednu - čímž se na výsledné fotografii projeví i slabší jevy, kterých jsme si sami během pozorování nemuseli všimnout.

 

Halový efekt

 

Jistě je rozumné snažit se na fotografiích zachytit to, co vás okamžitě zaujme, ale pamatujte i na slabší jevy, které mohou vašemu objektivu unikat. Snažte se hlavně zachytit na svých fotografiích i takový místa, kde by se mohly vyskytnout i slabší jevy. Důležité je vždy pečlivě prohlédnout celou oblohu a dívat se i po nepatrných náznacích. Vzácné halové jevy se utváří na růných místech na obloze - třeba i přímo na opačné straně, než kde najdeme slunce. Taková místa, kterým je opravdu dobré se při fotografování věnovat, najdete vyznačená např. v tomto článku: http://www.bourky.com/ostatni-clanky/fotografujeme-halove-jevy/

 

Vůbec mezi nejčastější pozorovatele halových jevů patří obyvatelé severských států. I v České republice ale vedeme statistiky o pozorování halových jevů a i vy můžete svými fotografiemi k dokumentaci přispět – např. zde: http://ukazy.astro.cz/upload.php

 


Autor: PH

frame-scrollup