Zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem

Zvlněné frontální rozhraní nad Slovenskem
26.09.2015
Zvlněné frontální rozhraní přináší na naše území srážky, jejichž množství srovnáváme na základě výstupů tří modelů

Meteorologie udělala za poslední roky velké pokroky v předpovědi počasí, ale stále se objevují situace, které jsou pro numerické modely velmi obtížně předpověditelné. Mezi tyto situace patří i zvlněné frontální rozhrání, které se v tomto případě nachází nad Slovenskem či Maďarskem.

Je jasné, že na Moravě a ve Slezsku panuje a bude panovat horší počasí než v Čechách, které budou spíše pod vlivem výběžku tlakové výše nad západní Evropou. Co se ovšem týká rozložení a intenzity srážek, tak zde už byly modely poněkud zmatené. I přesto, že se jedná o předpověď na 12 až 36 hodin, tak se výsledky jednotlivých modelů značně lišily. Pro zajímavost bylo vybráno pět míst od východu k západu a k nim přiřazeny sumace srážek od pátečního poledne do nedělní půlnoci. Tedy předpokládaný úhrn srážek za 36 hodin. Vycházíme ze včerejších pátečních nočních výstupů. Pro srovnání byly vybrány tři základní modely, které se nad střední Evropou nejčastěji používají. A to GFS, ECMWF a Aladin CZ.

Tab. 1 Předpovídána suma srážek za 36 hodin od páteční 12. hodiny do nedělní půlnoci

 

GFS

ECMWF

ALADIN CZ

Frenštát p. Radhoštěm

40 mm

22 mm

17 mm

Bělotín

30 mm

12 mm

1 mm

Olomouc

15 mm

4 mm

0,5 mm

Šumperk

3 mm

0,8 mm

3 mm

Ústí nad Orlicí

1 mm

0 mm

0 mm

Zdroj: GFS, ECMWF, ALADIN CZ  25.9.2015 00Z

Lze vidět, že rozdíly jsou opravdu na tak krátké předpovědní období velké. V neděli večer uvidíme, který numerický model byl nejblíže pravdě. V každém výše uvedeném městě jsou i profesionální automatické stanice zřizované Českým hydrometeorologickým ústavem, který zde měří i srážky.

Složitější situace však budou nastávat zejména v zimním období, kdy se k problematice přidávají záporné teploty při zemi, kladné ve výšce a s tím i související skupenství srážek či výška nové sněhové pokrývky.

TD

 

 

 

frame-scrollup