Změny a kolísání klimatu – I. díl
Změny a kolísání klimatu – I. díl
V předchozích článcích byla pozornost věnována vzniku atmosféry a její vývoj do dnešní podoby. Ale i v současné době nejsou vlastnosti atmosféry konstantní a měření nám dokazují, že každý rok má svůj jedinečný chod teplot i srážek. Díky měření jsme schopni vypozorovat tzv. kolísání klimatu. Vědci předpokládají, že klima na zemi se mění v uzavřených časově stejně dlouhých cyklech.
Přesná měření probíhají jen několik století. V České republice jsou nejstarší naměřená dat ze stanice Praha – Klementinum (od roku 1752). Přístrojová měření jsou nejobjektivnější metodou k vypozorování kolísání klimatu. Víceméně pravidelná síť meteorologických stanic (s výjimkou Antarktidy) vznikla na všech kontinentech až v 2. polovině 19. století (počet stanic tehdy celkově přesahoval 10 000). Ale i v dnešní vyspělé době mají stanice nedostatky – malý počet nad oceány.
Obr.: Vývoj průměrné teploty v ČR mezi dubnem až zářím (vegetační období rostlin)
Zdroj: ČHMÚ
Meteorologická a klimatologická měření jsou v České republice pod záštitou Českého hydrometeorologického ústavu. Celkově jich v ČR nalezneme 802, z čehož 38 má nejrozsáhlejší pozorovací program (6 pod správou Armády ČR). Některé stanice jsou dobrovolné (179, z nichž 140 je plně či částečně automatizována). Dobrovolných srážkoměrných stanic je celkově 559. Doplňkové informace dodává 26 totalizátorů, které se nacházejí v horských lokalitách, protože jsou špatně přístupné.
Obr.: Mapa meteorologických stanic ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ
O změnách klimatu se hovoří čím dál častěji ve spojitosti s „globálním oteplováním planety Země.“ I když se o tomto tématu mluví až v posledních letech, již v roce 1896 švédský vědec Svante Arrhenius uvedl, že rostoucí ekonomická aktivita lidstva přinese zvýšení teploty vzduchu na planetě Zemi. Nepřímo již vlastně upozorňoval na nebezpečí skleníkového efektu, o němž si můžete přečíst v článku zde: http://www.pocasicz.cz/aktuality/sklenikovy-efekt-1669
Z měření získáváme poměrně jasný důkaz o zvyšování teploty vzduchu na severní polokouli od 80. let minulého století. Příčiny kolísání klimatu jsou různé pro jednotlivé fáze vývoje Země. Jednotlivé fáze kolísání klimatu si postupně popíšeme a zaměříme se i na způsoby získávání dat několik tisíc let zpátky do historie.
Obr.: Vývoj teploty vzduchu na planetě Zemi a další ukazatelé
Zdroj: Mann et al. (2008)
Autor: SG