Změna klimatu má vliv na produkci vína ve Francii

Změna klimatu má vliv na produkci vína ve Francii
16.10.2019
Pokud patříte k milovníkům vína, měli by jste vědět, že vlivem globálních změn počasí se hrozny ve Francii sklízejí v posledních letech přibližně o 10 dnů dříve, než bývalo zvykem. Tato změna se výrazně podepisuje i na kvalitě vína.

Ať už za příčinou globálních změn klimatu stojí cokoliv, jejich důsledky, které zatím pozorujeme, jsou spíše negativní. Avšak vinaři z Francie si nemůžou na nynější podnebí vůbec stěžovat.

Při vyšších teplotách jsou dozrálé hrozny lepší kvality, což samozřejmě vede i k chuťově lepšímu vínu. Navíc může sklizeň na vinicích probíhat dříve, než tradičně. Průměrně se od roku 1981 začínají hrozny sbírat ve Francii o 10 dní dříve. Mnozí odborníci tvrdí, že brzčí sklizeň vede taktéž k produkci chutnějších ročníků. Výjimkou byl v podstatě jen rok 2003, který byl extrémně suchý. Teplé vegetační období roku 2003 tak odstartovalo jednu z nejbrzčích sklizní z dochovaných záznamů. Pěstitelé vyběhli do vinic od poloviny roku do konce srpna, což je o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Ale výsledné víno bylo ohodnoceno jako průměrné.

Dozrávání hroznového vína
Zdroj: nesytlakewines.cz

Nový francouzský trend kvalitnějšího vína, však neplatí pro celou Zemi. Například v Kalifornii (USA) šplhají hodnoty na teploměrech až k historicky nejvyšším teplotám, což vede i k výrazně suššímu podnebí už i tak v poměrně na srážky chudé oblasti. Následkem toho obsahují hrozny méně tekutiny a víno nedosahuje předchozích kvalit.

Vinohrad je určen pro každodenní tvrdou práci
Obr.: Kalifornské vinice jsou nyní převážně závislé na umělém zavlažování
Zdroj: theguardian.com

Některé práce dokonce nastiňují, že by mohlo pod vlivem globálních změn klimatu dojít k překreslení vinařských map. Ty nejodvážnější hovoří o pomalém posunování vinic do vyšších zeměpisných i nadmořských výšek. Avšak podíváme-li se na Komenského mapu Moravy z roku 1627, zjistíme, že zakreslení hranice vinic na našem území bylo nejsevernější, jaké kdy bylo v Česku zaznamenáno. Tedy i ve výrazně teplejším obodobí středověku se již v minulosti hranice vinic posouvaly.

Francouzské vinice nemusí mít samozřejmě prospěch z klimatických změn navždy. Vědci nyní předpokládají, že nastane bod zlomu a vyšší teploty již nebudou znamenat i kvalitnější víno. Proto jedním dechem dodávají, že milovníci vína by si možná měli udělat zásoby kvalitních ročníků z posledních let.

Vinice ve Francii
Zdroj: ediblemanhattan.com

frame-scrollup