Změna času - letní čas

Změna času - letní čas
26.03.2016
Již několik hodin zbývá zimnímu času a v noci ve dvě hodiny bude vystřídán časem letním. Ručičky hodin se přesunou o šedesát minut dopředu.

Již několik hodin zbývá zimnímu času a v noci ve dvě hodiny bude vystřídán časem letním. Ručičky hodin se přesunou o šedesát minut dopředu. Co všechno změna času znamená kromě toho, že se o hodinu méně vyspíme?

1. Ráno bude později světlo

Stává se vám dobře za světla? Pokud však stáváte v pět hodin ráno, tak se musíte připravit, že vás venkovní světlo opět budit nebude. Zatímco dnes slunce vyšlo v 05:50, tak zítra to bude 06:48. Na stejný čas východu slunce se dostaneme opět až 23. dubna, tedy skoro za měsíc.

2. Den bude “delší“

Je logické, že když někde něco ubereme, tak někde něco přibude. V tomto případě dostaneme zítra o hodinu delší den. Přesněji řečeno slunce bude zapadat o hodinu později. Abychom byli ještě přesnější, tak o hodinu a jednu minutu. Dnes zapadlo v 18:20 a zítra v 19:21.

3. Maximální teploty později

Zatímco v těchto dnech se maximální teploty objevují mezi 14. až 15. hodinou, tak počínaje zítřejším dnem to bude 15. až 16. hodina. Z tohoto hlediska asi výhoda, protože zejména v brzkém jarním období, kdy se pro sportovní aktivitu počítá každý stupeň, se později maxima budou hodit.

4. Na numerické modely budeme čekat déle

Pro meteorology letní čas pozitivní není. Všechny výstupy numerických modelů se dělají podle času UTC. Od toho jsme v tuto chvíli vzdáleni + 1 hodinu. Zítra to však budou + 2 hodiny. To znamená, že na modelové mapy budou meteorologové, ale i veřejnost čekat déle. Pokud se například některé modely ráno dodělávají kolem 8. hodiny, tak zítra to bude až v devět hodin. To samozřejmě komplikuje práci meteorologům při tvoření předpovědi počasí.

5. Zpráva INTER o hodinu později

Klimatická měření, která se provádí podle středního místního času, budou o hodinu později. Například pozorovatelé na Churáňově ráno chodí do meteorologické budky v 07:05. Zítra však půjdou až v 08:05. Důvod je prostý. Střední místní čas se nemění.

Rozdělení a četnost na celém světě

Obr. 1 Platnost letního času ve světě - modrá barva

Zdroj: webexhibits.org

Zamyšlení

Co by se dělo, kdyby letní čas neexistoval či byl zrušen?

Kolem letního slunovratu, tedy zhruba kolem 21. června slunce při SELČ vychází zhruba v 04:50. Pokud bychom zachovali zimní čas, tak slunce bude vycházet již 10 minut před čtvrtou hodinou ranní. Občanský soumrak (dostatek světla pro četbu novin bez umělého osvětlení) by nastal již ve tři hodiny ráno. V nedávné anketě pro zrušení letního času se vyjádřilo 84 % (novinky.cz), ale je otázka zda si lidé uvědomují všechny skutečnosti.

Autor: TD

frame-scrollup