Změna času

Změna času
28.10.2017
Tentokrát budeme ručičky hodinek posouvat o hodinu zpět. Konkrétně zítra ve tři hodiny ráno, přesuneme čas na dvě hodiny ráno.

Je tu konec října a máme tu opět změnu času. Tentokrát budeme ručičky hodinek posouvat o hodinu zpět. Konkrétně zítra ve tři hodiny ráno, přesuneme čas na dvě hodiny ráno.

Nezapomeňte posunout hodiny o hodinu zpět

Obr. Čas přesouváme o hodinu zpět

Zdroj: tyden.cz

Tato změna času má minimálně jednu výhodu. Víkend bude o hodinu delší a vy můžete spat o hodinu déle. Tato výhoda však platí pro lidi, kteří mají volno. Někteří však budou trávit následující noc v práci a ti bohužel budou pracovat o hodinu déle, než jindy. Další problém může nastat v nočních dopravních prostředcích. Pokud budete cestovat kolem třetí ráno vlakem či nočním autobusem, tak musíte počítat s tím, že hodinu bude stát v některé ze stanic. Naopak se nemusí obávat cestující v letadlech. Na ty se změna lokálního času samozřejmě nevztahuje, maximálně z pohledu cestujícího může být let o hodinu opožděn.

Změna času nám zajistí to, že ráno bude Slunce vycházet o hodinu dříve. Slunce dnes vycházelo v 7:43, zítra však vyjde v 06:45. Příchod tmy v odpoledních či večerních hodinách se velmi urychlí. Dnes Slunce zapadne v 17:45, takže tma bude krátce po šesté hodině. Zítra však Slunce zapadá již v 16:43.

Středoevropský čas (dále jen SEČ) je pro střední Evropu poměrně důležitý, protože při zachování letního času by kolem zimního slunovratu Slunce vycházelo až v devět hodin. Z energetického hlediska by takový stav byl nevýhodný.

Díky SEČ se o hodinu přiblížíme času UTC, takže od něj budeme už jen -1 hodinu, to znamená, že meteorologové budou mít k dispozici rychleji data z různých světových modelů. Díky změně času se změní i vysílaní klimatické zprávy Inter. Na meteorologickou zahrádku budou muset pozorovatelé chodit o hodinu dříve, než za letního času.

Další změna času proběhne 25. března 2018.

 

Autor: TD

 

 

 

frame-scrollup