Zlepšuje na srážky bohatší podzim sucho v Česku?
Intenzitu sucha týden, co týden mapují na portálu intesucho, na kterém spolupracuje Mendelova univerzita v Brně, CzechGlobe, Státní pozemkový úřad a meteorologická data poskytuje Český hydrometeorologický ústav. Fenomén sucha se pak vypočítává pro různé hloubky půdy a aktuální data se porovnávají se stanoveným průměrem z let 1961 – 2010. Dané období padesáti let se bere jako referenční. Díky srovnání nově získávaných týdenních hodnot, můžeme celkem dobře vyjádřit, jestli nyní zažíváme spíše sušší či naopak vlhčí měsíce.
Obr.: Intenzita sucha 10. září
Zdroj: intersucho.cz
Většinu léta se neustále projevoval trend nastolený již na jaře, tedy jižní Morava, ale i východní Čechy zažívaly poměrně suché týdny prohlubující deficit vody v půdě. V Čechách se však situace postupně zlepšovala a hlavní nebezpečí zůstávalo na jihu Moravy, kde trvalo až do první poloviny září (cca 36. kalendářní týden). K obratu došlo v posledních třech týdnech, kdy postupně napršel dostatek vláhy, aby se zlepšila nejsvrchnější vrstva půdy (do 40 cm od povrchu). Prozatím v hlubších částech půdního profilu (rozsah 40 – 100 cm) je stále jižní Morava extrémně suchá. Poměrně značné sucho je patrné v jižních a jihozápadních Čechách, které průměrně dostávají menší srážkové úhrny nežli sever.
Obr.: Intenzita sucha 1. října
Zdroj: intersucho.cz
Sucho má velký dopad na zemědělské plodiny a paradoxně nejhorší situace panuje v jedné z nejvíce ohospodařovaných lokalitách naší země. Poslední mapa znázorňuje, v jaké kondici se nyní rostliny na našich polnostech nacházejí. Nedostatečně „mokrý“ podzim by mohl ovlivnit úrodu příštího roku.
Obr.: Relativní kondice polních plodin a travních porostů
Zdroj: intersucho.cz
Autor: SG