Zítřejší den pro fotografy jako stvořený

Zítřejší den pro fotografy jako stvořený
21.01.2016
Po východu Slunce by měla na většině území převládat zmenšená oblačnost, takže pozorným fotografům by se mohlo podařit nafotit ledové krystalky nebo diamanty, které se vyskytují v silných mrazech na severu a u nás nejsou tak četné.

Paní příroda si pro nás připravila na zítřejší den krásné a mrazivé počasí. Zítřejší den bude jako stvořený pro fotografování zimní krajiny. Pokud preferujete aktivnější pohyb, pak běžky nebo lyže jsou určitě to pravé pro zítřejší den.

Vzhledem k tomu, že během včerejšího dne na většině území sněžilo a teploty byly pod nulou, tak se téměř na celém území vytvořila sněhová pokrývka.  Dnes se ještě zejména ve východní polovině území vytváří kupovitá oblačnost a vyskytují se sněhové přeháňky, v Jeseníkách dokonce trvale sněží.

Od západu však do počasí u nás bude promlouvat tlaková výše, která v průběhu noci a zítřejšího dne bude postupovat přes naše území k východu. To znamená dvě věci, které spolu navzájem souvisí.  Již teď se od západu postupně protrhává oblačnost a tak to bude i v průběhu noci. Ráno by už na většině území mělo převládat jasné nebo skoro jasné počasí. Na některých místech v nížinách se mohou k ránu vytvořit mrznoucí mlhy, které budou mrznoucí, takže v takovém případě bude docházet ke vzniku námrazy.

Díky vyjasnění, utišení větru a sněhové pokrývce bude docházet k vyzařování a teploty budou velmi rychle klesat. V tuto chvíli to vypadá, že noční minima se budou pohybovat mezi -10 až -18 °C, v uzavřených údolích může teplota klesnout až k -22 °C.  V některých lokalitách na Šumavě to pak mohou být teploty kolem -28 °C.

Po východu Slunce by měla na většině území převládat zmenšená oblačnost, takže pozorným fotografům by se mohlo podařit nafotit ledové krystalky nebo diamanty, které se vyskytují v silných mrazech na severu a u nás nejsou tak četné.

Výskyt oblačnosti podle modelu Aladin na našem území

Obr.1 Ráno by na většině území mělo převládat skoro jasno až jasno, ojediněle s mrznoucí mlhou 

Zdroj: chmi.cz

S víkendem však přijde změna počasí v podobě teplé okluzní fronty, která přinese postupné oteplení a zimní pohádku ukončí. Ještě před tím by však na této frontě mělo sněžit a mohlo by napadnout od 2 do 15 cm sněhu. Situaci budeme ještě upřesňovat.

Autor: TD

frame-scrollup