Zítra nás čeká počasí jako ve Skandinávii

Zítra nás čeká počasí jako ve Skandinávii
21.06.2018
Během jednoho jediného dne se na našem území vystřídají dva naprosto odlišné druhy počasí.

Během jednoho jediného dne se na našem území vystřídají dva naprosto odlišné druhy počasí.  Zatímco dnes se nad námi nachází tropická vzduchová hmota, maximální teploty dosahují přes 30 °C, tak zítra se k nám dostane polární hmota, která přinese maximální teploty nižší, než byly minimální tepoty během dnešního rána.  Zítra a v sobotu se totiž maxima budou pohybovat jen kolem 15 °C, jen na jižní Moravě by mohlo být o něco tepleji. Minimální noční teploty v sobotu klesnou místy až k 5 °C. Kdo plánuje následující víkend trávit někde u vody a pod stanem, tak by si měl sehnat velmi teplé oblečení.  

Za vše může kombinace dvou faktorů. Prvním je tlaková výše, která nad námi zajistila přechodné proniknutí tropické vzduchové hmoty od jihozápadu, druhým je pak tlaková níže, která se velmi netradičně začne nad severní Evropou prohlubovat. Tato tlaková níže nasává velmi studený vzduch od severu.  Nad Skandinávii se o víkendu bude nacházet velmi hluboká tlaková níže, očekává se v jejím středu, bude tlak dosahovat i 990 hPa, což je na léto velmi nízká hodnota.

Obr. 1 Studená fronta bude velmi výrazná

Zdroj: chmi.cz

V dalších dnech se bude tato níže postupně vyplňovat a začne se zvolna oteplovat. Tropické počasí se však do střední Evropy jen tak nevrátí. Tlaková výše bude spíše západně od České republiky, takže k nám stále bude proudit spíše chladnější vzduch od severu, který se ovšem díky velmi silnému Slunečnímu záření bude přeci jen zahřívat. 

Během příštího týdne se oblast nižšího tlaku usadí pro změnu v oblasti Balkánu, což je na toto období také poněkud netradiční. V Řecku se příští týden čeká poměrně hodně srážek, ačkoliv na konci června už zdě většinou panuje suché a horké počasí.  Je potřeba si zvyknout na to, že letos je vše opačně a počasí si na změny nehraje.

Autor: TD

frame-scrollup