Zítra bude přecházet výrazná studená fronta

Zítra bude přecházet výrazná studená fronta
30.07.2016
Během dnešního večer započne nad střední Evropou příliv velmi teplého vzduchu od jihu.

Zítra nás čeká poslední červencový den letošního léta a symbolicky bude přecházet velmi výrazná studená fronta, která ukončí dlouhé relativně teplé a vlhké období. Denní teploty se v tomto týdnu pohybovaly nejčastěji mezi 28 °C, ale na některých místech se teplota dostala až nad 30 °C. K tomu se každý den vyskytovaly bouřky. V první polovině tohoto týdne byly bouřky četnější v Čechách, ale v druhé polovině týdne se bouřková činnost přesunula zejména na Moravu a do Slezska.

Během dnešního večer započne nad střední Evropou příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Bude se však jednat o krátkou advekci a projeví se zejména na Moravě a ve Slezsku, kde mohou teploty vyšplhat až na 34 °C. Zároveň však od západu postupuje zvlněná studená fronta, která tyto vedra ukončí.

Předpokládáme, že zítra na studené frontě budou vznikat četné bouřky. V západní polovině pravděpodobně nebudou nikterak silné, ale ojedinělé nebezpečné jevy nemůžeme vyloučit. Naopak ve východní polovině České republiky se čekají velmi silné bouřky, protože rozhraní mezi teplým a studený vzduchem zde bude největší. Některé modely čekají, že se vytvoří odpoledne linie bouřek, která bude postupovat přes Vysočinu dále nad Moravu a večer se od jihozápadu vytvoří komplex bouřek, který zasáhne především Moravu a Slezsko

Český hydrometeorologický ústav čeká, že se v bouřkách místy objeví přívalový déšť, kdy může spadnout až 50 mm srážek, dále pak silný vítr s nárazy kolem 25 m/s a nejsou vyloučeny kroupy, které mohou ojediněle přesáhnout i 2cm.

Za studenou frontou čekáme v pondělí dopoledne občasný déšť a teploty se budou pohybovat jen kolem 20 °C. Další výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu však již v úterý zaručí, že se postupně bude opět oteplovat. Ještě v úterý nás však čeká velmi studené ráno, kdy na některých místech mohou teploty spadnout i k 5 °C.

 

Výstraha na výskyt nebezpečných meteorologických jevů

Obr. Výstraha na velmi silné bouřky v průběhu zítřejšího dnešního od Českého hydrometeorologického ústavu

Zdroj: chmi.cz

 

Autor: TD

frame-scrollup