Zítra a pozítří může být místy příjemně teplo

Zítra a pozítří může být místy příjemně teplo
24.10.2017
Jak už to tak bývá, tak na víkend si pro nás příroda opět připravuje zhoršení počasí

Přes naše území dnes postupuje výběžek vyššího tlaku vzduchu a po jeho severním okraji přes nás bude přecházet nevýrazná teplá fronta, která se projeví zejména zvětšenou oblačností, ale výjimečné se může přidat i slabý déšť a to zejména v Čechách. Důležité však je fakt, že za teplou frontou k nám začne proudit teplý vzduch od jihozápadu.

Zítřejší teploty proto vystoupí na některých místech poměrně vysoko. Teplé jihozápadní proudění se projeví nejvíce v Polabí a v jižních Čechách, kde by se mohly maxima vyšplhat až k 18 °C. V těchto prostorech by dokonce mělo převládat málo oblačnosti, takže vás zahřeje i podzimní Sluníčko. Naopak nižší oblačnost by mohla zůstat na jižní a střední Moravě nebo ve východních Čechách. V těchto oblastí mohou maximální teploty zůstat jen kolem 12 °C. Tento jev vám popisujeme v naši speciální sekci na tomto webu, kde podrobně popisujeme lokality v České republice.

Předpověď na noc

Obr. 1 Zítřejší maximální teploty budou na některých místech opravdu příjemné

Zdroj: chmi.cz

Podobná situace by měla nastat i ve čtvrtek, ale podle dnešních předpovědí to vypadá, že teploty budou přeci jen vyrovnanější v rámci celé České republiky. Maximální teploty by se měly pohybovat mezi 13 až 17 °C.

Jak už to tak bývá, tak na víkend si pro nás příroda opět připravuje zhoršení počasí. Hlavním viníkem bude tlaková níže, která postoupí ze Skandinávie nad Rusko a po její zadní straně k nám dorazí studená fronta, která otevře brány severozápadnímu proudění s chladnějším vzduchem.

O víkendu se tak musíme připravit na proměnlivé počasí, ale převáženě zvětšenou oblačnost s přeháňkami, které mohou být na hřebenech hor sněhové. Maximální teploty se budou pohybovat většinou do 10 °C.

Synoptická situace 28. ledna 2018

Obr. 2 Za studenou frontou k nám bude od pátku proudit chladnější vzduch od severozápadu

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

 

frame-scrollup