Zimní slunovrat

Zimní slunovrat
21.12.2015
Letošní zimní slunovrat bude probíhat v noci mezi 21. a 22. prosincem. Už odedávna bylo toto datum oslavováno kulturami po celém světě. Později křesťané využili různých zvyků spojených právě se slavnostmi návratu slunce - prodloužení dne a dodneška se udržela tradice Vánoc.

V letošním roce bude zimní slunovrat začínat zítra (22. prosince) v 5:48 ráno. Tento čas je stanoven podle okamžiku, kdy Slunce má oproti pólu nejnižší deklinaci. V tuto chvíli slunce dosáhne nejjižnějšího bodu své dráhy – obratník Kozoroha. Pro naši zeměpisnou šířku platí, že v tento den bude nejkratší den (8 hodin) a nejdelší noc (16 hodin). V tomto dni taktéž vystupuje slunce nad obzor nejníže v porovnání s jinými daty. Avšak den, kdy slunce zapadá nejdříve, nepřipadá na 22. 12., ale nastává již 13. prosince. Právě k tomuto datu se vztahuje pranostika – „svatá Lucie noci upije,“ ale jak se správně dodává: „dne nepřidá.“ Proč tomu tak je, vysvětluje nerovnoměrná dráha slunce okolo Země, která nemá tvar kruhu, ale nepravidelné elipsy. Navíc i rychlost samotného obíhání se mění.

Východ slunce nad zimní krajinou
Obr.: Východ slunce
Zdroj: novinyvm.cz

Nesmíme však zapomenout, že tyto zákonitosti platí pro severní polokouli. Na polokouli jižní, jsou tyto zákony přesně opačné. Pokud bychom se podívali za hranice naší zeměpisné šířky, pak v den zimního slunovratu na polárním kruhu severní polokoule se Slunce pouze dotkne horizontu, ale vůbec nevyjde. Na jižním polárním kruhu zítra Slunce zase nezapadne vůbec.

Zimním slunovratem končí zkracování dne

Obr.: Různá délka dne na planetě Zemi v den zimního slunovratu
Zdroj: 
old.zsdobrichovice.cz

Nezávisle na kultuře dané země jsou slunovraty oslavovány po celém světě. Zimní slunovrat, jak již název napovídá, oslavuje návrat jara. Den za dnem se postupně „ukusuje“ kousek noci a den se krůček za krůčkem – minutu za minutou prodlužuje. Tímto dnem začíná astronomická zima, která bude trvat 89 dní.

Na začátek zimního slunovratu připadá starý slovanský svátek „kačún,“ který byl později nahrazen v křesťanské víře Vánocemi. Nejstarší zmínka o oslavách zimního slunovratu Slovany pochází z rukopisu staroslověnského, který se datuje do 10. století.

Oslavy svátku  na Ukrajině
Obr.: Oslavy zimního slunovratu na Urajině
Zdroj: discover-ukraine.info

I v letošním roce se v Česku bude oslovovat. Například v Brněnském planetáriu bude probíhat akce Svátek světla na Kraví hoře. 

Autor: SG

frame-scrollup