Zimní počasí se v Evropě rozšiřuje

Zimní počasí se v Evropě rozšiřuje
10.11.2016
Ochlazení sice přišlo v podstatě do celé Evropy, ale ne všude se vyskytují srážky.

I přesto, že se v České republice příroda čím dál víc začíná podobat zimě, tak stále hodně zaostáváme za některými místy v západní, v severní či východní Evropě. Ochlazení sice přišlo v podstatě do celé Evropy, ale ne všude se vyskytují srážky.

Skandinávie

Zde se udržuje ledový vzduch již několik týdnů a teploty vzduchu se pohybují nejčastěji pod nulou, jen u moře, kde je voda stále teplá z letní poloviny roku se teploty občas dostávají nad nulu. Právě díky relativně teplejšímu moři se však v této oblasti často tvoří četné srážky, které jsou většinou sněhové. Něco podobného se odehrálo ve Stockholmu minulou noc, kdy zde velmi intenzivně sněžilo. Během dvanácti hodin nasněžilo i 40 cm nového sněhu. O tom, co sněhová peřina vytvořila přímo ve městě, se můžete přesvědčit v následující fotografii.

Čerstvý sníh v městském parku

Obr. 1 Snímek zachycující hlavní město Švédska po silném sněžení

Zdroj: Severe Weather World

Západní Evropa

Zde se ochladilo již na začátku tohoto týdne a vzhledem k rozpoložení tlakových útvarů se zde studený vzduch dostával snadněji než například do střední Evropy. Ledový vzduch se dostal až na hranice se Španělskem, což je pro toto období poměrně vzácné. I díky tomu se v Německu objevila sněhová pokrývka dříve, než tomu bylo v České republice.  Na některých místech napadlo až 30 cm mokrého sněhu.

V Německu už leží sníh, který působí komplikace

Obr. 2 V Německu ve Friesenhagen Wildenburg Bahnhof (420 m n. m.) padal velmi mokrý a těžký sníh

Zdroj: Konrad Dietershagen

Východní Evropa

Sněhová nadílka zasypala i některá místa v Turecku. Tuto zemi si každý spojuje s letními teplotami a teplým mořem. Turecko je však velmi hornatá země a při kolizi studeného pevninského vzduchu s teplým mořským vzduchem se zde často tvoří sněhové kalamity. Se sněhem bojují i obyvatelé Petrohradu, kde jsou na zimu zvyklí i v této části roku, ale sněhové přívaly jsou tam v těchto dnech opravdu velké.

Zima a zapadaná auta sněhem v Petrohradu v Rusku

Obr. 3 Najít v Petrohradu své vozidlo bylo poněkud složitější

Zdroj: Suricatto

 

Autor: TD

frame-scrollup