Zimní počasí letos rozšiřuje možnosti

Zimní počasí letos rozšiřuje možnosti
28.01.2017
Využijte proto zimního počasí a běžte sportovat, dokud to paní příroda umožňuje.

Letošní zima neznamená žně pouze pro vlekaře, kteří po dlouhé době mohou být v klidu a soustředit se pouze na údržbu sjízdnosti svahů. Letošní rok nabízí ve střední Evropě zimní sporty, které u nás byly na dlouhé roky zapomenuty a přitom nemusíte jezdit jen na hory.

Polohy do 400 m n. m. mají dlouhodobou souvislou sněhovou pokrývku spíše výjimečně a když se tak stane, není příliš vysoká.  Letošní leden je však jiný. Od severozápadních Čech, přes severní a východní Čechy, až na severní Moravu se vyskytuje dostatečná sněhová pokrývka, která se i v nižších polohách pohybuje kolem 10 až 15 cm.  Měně sněhu je pak v Polabí, v jižní polovině Hornomoravského úvalu či v celém Dolnomoravském úvalu. Dostatek sněhu není ani v nížinách na severovýchodě. Na většině území však sníh leží, včetně Prahy. To otevírá možnosti běžkařům, kteří mohou v podstatě z domu jít běžkovat.  Například krajské město Hradec Králové má kolem 15 cm a to leží v nadmořské výšce 270 m n. m. Běžkuje se i kolem Uničova, Mohelnice či Zábřehu na střední Moravě, kde leží od 10 do 15 cm zmrzlého sněhu.

Bežkaři na běžkařské dráze ve sportovním oblečení

Obr. 1 V městských lesích v Hradci Králově můžete využití až 25 km upravených běžeckých tratí

Zdroj: hradeckralove.cz

Letošní zima nadchla i bruslaře. Téměř všechny rybníky jsou bezpečně zamrzlé, a tak děti nemusí chodit na veřejné bruslení na přeplněné stadiony, ale postačí jím jakýkoliv vesnický rybníček. Pro náročnější bruslaře je pak připraven bonbónek v podobě zamrzlého Lipna. Místní dobrovolníci zde vytvořili několik oválů, které jsou navzájem propojeny. Na bruslích se tak můžete dostat z Frymburku až do Lipna nad Vltavou. Dohromady tak máji prohrnuté ovály od 13 do 15 cm. Brusle vám tak umožní dostat se na místa, kam se normálně nedostanete.

Zamrzlé lipno, odklizená dráha pro bruslaře

Obr. 2 Bruslení po zamrzlém Lipně nabízí krásné scenérie

Zdroj:kudyznudy.cz

Využijte proto zimního počasí a běžte sportovat, dokud to paní příroda umožňuje.

Autor: TD

frame-scrollup