Zimní olympiáda se blíží

Zimní olympiáda se blíží
05.02.2018
Město Pchjongčchang se nachází v nadmořské výšce kolem 300 m n. m., ale hlavní dějiště olympiády budou v nadmořské výšce mezi 700 až 800 m n. m.

Již několik desítek hodin chybí do startu zimní olympiády, která se letos uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu. Slavnostní zahájení proběhne v pátek 9. února 2018 a ukončení se pak uskuteční 25. února 2018. Jižní Korea hostila olympiádu už před 30 lety, tedy v roce 1988, v roce 1998 se pak odehrála olympiáda v Naganu.

Pro nás nejdůležitější informací je, že Jižní Korea má od UTC +9 hodin. Od našeho zimního času je to tedy +8 hodin. Když u nás bude půlnoc, tak v Jižní Koreji bude 8 hodin ráno. Slunce zde vychází kolem 7:30 a zapadá kolem 18. hodiny. Délka dne bude mít v době olympiády zhruba 10 hodin a 45 minut.

Město Pchjongčchang se nachází v nadmořské výšce kolem 300 m n. m., ale hlavní dějiště olympiády budou v nadmořské výšce mezi 700 až 800 m n. m. Některé lyžařské střediska se však nacházejí i kolem 1000 m n. m. Například alpské lyžování se uskuteční v lyžařském středisku Jongpchjong, v nadmořské výšce cca 1600 m n. m.

Na rozdíl od předchozích zimních olympiád nemá Jižní Korea problém se sněhem. I v nižších nadmořských výškách zde pravidelně mrzne a problém bude spíše jinde. Organizátoři upozorňují, že oblast bude postižena silnými mrazy, takže diváci z ciziny by neměli podcenit zimní výbavu.

Pokud se podíváme na synoptickou situaci, tak zjistíme, že kolem mohutné tlakové níže nad Japonským mořem, bude do Jižní Koreji proudit velmi studený vzduch od severu. Zároveň bude od západu tlačit oblast vysokého tlaku vzduchu, takže to vypadá, že začátek olympiády bude mrazivý, ale s minimem srážek.

Model ECM 2018

Obr. 1 Vpád studeného vzduchu ve východní Asii

Zdroj: wetterzentrale.de

Jen pro připomenutí. Když byly olympijské hry v Soči (v Rusku), tak se denní teploty v hlavním olympijském městě pohybovaly kolem 15 °C.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup