Zimní bouře v Evropě III
V minulém článku o zimních bouřích jsme si řekli něco o tom, co mohou způsobovat. Dnes se podíváme na vybrané situace z minulých let v rámci Evropy.
Ledová kalamita ve Slovinsku 3. 2. 2014
Teploty výrazně pod nulou a silný déšť vytvořil 3. 2. 2014 jednu z největších ledovek na Slovinsku. Na jihozápadě země spadlo 50 mm vody, která na zemi i na předmětech okamžitě začala namrzat. Veškerá doprava byla paralyzována, bez elektrického proudu bylo až 150 000 domácností.
Ledové království ve Slovinsku
Zdroj: Jaromír Marek
Sněhová kalamita v Chorvatsku 8. 12. 2012
Až 40 cm sněhu napadlo během jednoho dne v hlavním městě Chorvatska, v Záhřebu. Intenzivní sněžení zavřelo na dva dny letiště a uzavřelo silnice. Na začátku ledna naměřili meteorologové po další tlakové níži z Jadranu dokonce 70 cm.
Ulice v Záhřebu pod sněhem
Zdroj: zahranici.ihned.cz
Sněhové závěje v Maďarsku 14. 3. 2013
Velmi silné sněžení a silný vytvořil na některých místech v Maďarsku závěje až 3 m vysoké. Na 100 000 domácností bylo řadu dní bez elektrického proudu. Tisíce lidí uvízlo na cestách i dálnicích a zasahovat musela i armáda a se speciálními tanky T-72. Úřady dokonce uzavřely hraniční přechody.
Povodně v Srbsku 15. 3. 2013
Intenzivní déšť v centrálním Srbsku způsobil záplavy. Mnoho řek se vylilo z koryt a o život přišlo pět osob.
Tlaková níže Daisy 8.1. 2010
Středomořská tlaková níže, která dostala jméno Daisy, významně ovlivnila i počasí v České republice. Nejprve přinesla silné sněžení, pak silný nárazovitý vítr a nakonec od jihovýchodu začalo pršet, ale teploty při zemi zůstaly pod nulou, takže se vytvořila ledovka.
Zimní bouře v Evropě mohou být opravdu extrémní. Vše záleží na postupu jednotlivých níží, ale vždy v nejbližším okolí těchto níží je počasí hodně divoké a často může připomínat i podmínky v USA. Na chladnější (zadní straně) dochází po srážkách k rychlému vyjasňování a teploty klesají velmi hluboko pod mrazu.
Autor: TD