Zima ustupuje už i na severu

Zima ustupuje už i na severu
15.05.2018
Na severu již v těchto dnech začíná léto, i když ne tak zcela podle naších parametrů.

Na severní polokouli se dny rychle prodlužují a Slunce má stále větší sílu. Právě v takových dnech dochází k likvidaci ledového vzduchu nad Arktidou. Když se podíváme na aktuální situaci nad severní polokouli, tak uvidíme, jak se vyskytují na severu dva bazény ledového vzduchu. První se nachází severně od Sibiře a druhý nad Grónskem. Letošní koncentrace tohoto ledového vzduchu je i přes velmi teplou zimu v Arktidě o něco delší, než tomu je v jiných letech. Hlavní důvod je v tom, že se letos vyskytovalo minimum vpádů tohoto ledového vzduchu do jižních zeměpisných šířek.  Poslední tyto vpády skončily v březnu a od té doby se nad Evropou i Amerikou nachází teplá vzduchová hmota. Jeden vpád se rozlil v dubnu do Asie, ale to nestačí.

Obr. 1 Aktuální snímek v hladině 850 hpa nad severní polokouli

Zdroj: wetterzentrale.de

Když se přeneseme v čase a podíváme se, jak model očekává vývoj této ledové vzduchové hmoty, tak můžeme vidět, že během dvou týdnů bude docházet k dalšímu výraznému rozpadu.  Zároveň můžete vidět na okrajích jasně fialovou barvu, která naopak značí dominanci velmi horké vzduchové hmoty.

Obr. 2 Předpoklad vývoje teploty v hladině 850 hpa nad severní polokoulí

Zdroj: wetterznetrale.de

V průběhu června se ledový vzduch rozpadne zcela a v červenci už budou zůstávat nad Arktidou izolované ostrůvky s ledovým vzduchem. To neznamená, že však v této oblasti bude mrznout. Na severu již v těchto dnech začíná léto, i když ne tak zcela podle naších parametrů. Například v Kiruně, která se nachází na severu Švédska, se aktuálně teploty pohybují kolem 18 °C a svití zde Slunce. Pro místní obyvatelé je to velmi příjemné počasí na trička a kraťasy.  S vyššími teplotami se zde však začínají líhnout komáři, kterých je tu v tuto dobu opravdu hodně.

Autor: TD

frame-scrollup