Zima se začíná ve střední Evropě zabydlovat

Zima se začíná ve střední Evropě zabydlovat
03.01.2019
Další srážky nás čekají v průběhu soboty, kdy přes nás bude přecházet studená část frontálního systému.

Do střední Evropy se začátkem roku 2019 dorazila zima, která postupně dorazila i nížin. Včera i dnes se vyskytovaly místy velmi silné sněhové přeháňky, kdy nebyl problém, aby v jedné takové přeháňce napadlo i 5cm nového sněhu. Největší problém samozřejmě toto sněžení způsobuje řidičům.  Silné severní proudění však postupně bude slábnout a zítra nás začne ovlivňovat další frontální systém.

Zítra dopoledne začne od severozápadu postupně sněžit. Sněžení by se během odpoledne mělo dostat na celé území České republiky. Předpokládáme, že by do půlnoci mohlo napadnout 3 až 8 cm nového sněhu.  Zároveň se však bude od severozápadu oteplovat, takže v Čechách se postupně v nížinách objeví dešťové srážky.

Další srážky nás čekají v průběhu soboty, kdy přes nás bude přecházet studená část frontálního systému. V nížinách se však bude přechodně jednat o srážky dešťové. Během večera se opět od severovýchodu začne ochlazovat, takže ze soboty na neděli by mělo opět na většině území mrznout.

Podobný ráz počasí bude pokračovat i v dalších dnech, protože Atlantický oceán ztratil na síle a k nám se budou propadat jen jednotlivé tlakové níže. Oblevy v nížinách budou střídat ochlazení, ale zejména na Moravě a na horách bude sněhu neustále přibývat.  Horské polohy by tak v polovině ledna mohly mít velmi silnou sněhovou pokrývku. Již teď platí v Jeseníkách a v Beskydech třetí stupeň lavinového nebezpečí a situace se nebude lepšit ani v dalších dnech.

Hodně sněhu je určitě vynikající zpráva pro přírodu, protože tající sníh při oblevách a na jaře bude zajišťovat pozvolnou vláhu do půdy, která je po několika suchých zimách velmi vyprahlá.

Obr. Do sobotního večera místy spadne opět poměrně velké množství srážek, zejména na horách

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup