Zima se vrací, apokalypsu nečekejme

Zima se vrací, apokalypsu nečekejme
13.01.2016
V druhé polovině týdne začne do střední Evropy proudit od severu studený vzduch. Teploty postupně spadnou v noci k -10 °C a denní se budou pohybovat okolo -5 °C. Počasí bude většinou oblačné s občasnými sněhovými přeháňkami nebo s občasným sněžením.

V druhé polovině týdne začne do střední Evropy proudit od severu studený vzduch. Teploty postupně spadnou v noci k -10 °C a denní se budou pohybovat okolo -5 °C. Počasí bude většinou oblačné s občasnými sněhovými přeháňkami nebo s občasným sněžením. Žádné katastrofické scénáře a poplašné zprávy, které se v mnoha médiích vyskytují, však nečekejme. Katastrofické články o 10 a 20 cm sněhu, působí v našich klimatických podmínkách směšně.

Zima je obdobím, kdy má příroda odpočívat pod sněhovou peřinou, která je také důležitým zdrojem vody pro přírodu a pro lidi, které je už několik let po sobě méně a méně. Právě proto bychom měli sníh vítat a přát si ho čím více tím lépe a pak si nepřát nic jiného než pozvolné odtávání, které umožní co největší vsak.

Ve čtvrtek bude zpočátku oblačno až zataženo, místy se sněhovými přeháňkami, v nižších polohách smíšenými. Postupně ubývání oblačnosti až na polojasno a srážky jen ojediněle. K večeru od západu opět přibývání oblačnosti se sněžením. Ranní teploty klesnou na 0 až -4 °C a denní teploty vystoupí na 0 až 4 °C. Vát bude mírný jihozápadní vítr, který se postupně stočí na jihovýchodní.

V pátek bude oblačno, místy s občasným sněžením nebo se sněhovými přeháňkami, v nižších polohách přechodně srážky smíšené. Ranní teploty klesnou na -1 až -5 °C a denní teploty vystoupí na -1 až 3 °C. Vát bude mírný západní vítr.

Během soboty očekáváme zpočátku oblačno s občasným sněžením, během dne postupně ubývání oblačnosti a srážek. Ranní teploty klesnou na -1 až -5 °C, při zmenšené oblačnosti až na -7 °C a denní teploty vystoupí na -4 až 0 °C. Vát bude mírný západní vítr.

V neděli očekáváme polojasno až oblačno, ojediněle se sněhovými přeháňkami, na severních horách četnějšími. Ranní teploty klesnou na -7 až -11 °C, při vyjasnění ojediněle až na -13 °C a denní teploty vystoupí na -7 až -3 °C. Vát bude mírný severní vítr.

frame-scrollup