Zima nás tento týden opustí

Zima nás tento týden opustí
22.01.2018
Již dnes jsme mohli na vlastní kůži pocítit mírné oteplení. Nejvyšší teploty vzduchu byly zaznamenány na pražských stanicích, kde teploměry hlásily přes 2 °C. V příštích dnech bude ještě tepleji a dnešek se stane nejchladnějším dnem tohoto týdne.

Minulý týden jsme si mohli užít obvyklé zimní počasí, které komplikovalo život především řidičům. Asi 90 % našeho území se ocitlo pod sněhem. Na některých českých horách se dočkaly až 50 cm nového sněhu. Sněhová pokrývka však v nižších polohách zase brzy zmizí. Teploty vzduchu se stále držely relativně vysoko a větších mrazů jsme se nedočkaly. Nejchladněji bylo v noci z neděle na pondělí, kdy se teploty pohybovaly mezi -3 ° až -7 °C, na horách a v některých údolích se dostaly i pod -10 °C. Nejchladněji bylo na Horské Kvildě (Šumava) a na Jizeře (Krkonoše), kde naměřili pod -17 °C. Dnes ještě místy padá sníh nebo déšť se sněhem. Český hydrometeorologický ústav proto vydává od dnešních 17:00 předpovědní výstražnou informaci před nebezpečnou ledovkou. Zvýšené opatrnosti by měli dbát lidé v Jihočeském, Karlovarském, Plzeňském Středočeském a Ústeckém kraji, stejně jako v Praze. Výstraha platí až do zítřejších 9:00.

Výskyt aurory, neboli polární záře nad pólem
Obr.: Výstraha před jevem ledovky
Zdroj: ČHMÚ

Už zítra bude přes naše území přecházet fronta, která sice přinese slabé sněžení (očekává se 1 – 5 cm nového sněhu), nicméně už odpoledne srážky budou ustávat a začne se oteplovat. Teploty vzduchu se během dne budou pohybovat mezi 0 – 4 °C, v Čechách až 5 °C. Ve středu bude ještě tepleji. Objevit se můžou i mlhy a nízká oblačnost, především pak na Moravě, kde teploty budou do 5 °C. V Čechách budou teploty nadprůměrně vysoko až k 8 °C. A ve stejném duchu se ponese čtvrtek. Teplotní rekordy však nepadnou.

Teplota ve středu bude jen slabě nad nulou
Obr.: Výhled teplot na středu 24. 1.

frame-scrollup