Ze zimy rovnou do léta

Ze zimy rovnou do léta
15.05.2019
Jak už jsme však včera naznačovali, tak již během zítřejšího dne se vše změní a dojde k výraznému oteplení.

Dnes končí polovina května, která na mnohým místech přepisuje historii. Pozdní mrazy, sněžení a velmi nízké maximální teploty. Topná sezóna byla letos extrémně dlouhá i přesto, že jsme zaznamenali poměrně teplou první polovinu jara. 

Zatím to není oficiální, ale vypadá to, že první polovina května patřila k nejchladnějším za posledních 70 let. Vzhledem k tomu, že se celkově otepluje globální klima, je to velmi výjimečná záležitost. Jak nakonec skončí celý květen, na to si ještě musíme počkat.  V současnosti se průměrná denní teplota pohybuje kolem 9 °C. Květen má průměrnou teplotu kolem 15 °C, takže jsme zhruba 6 °C pod dlouhodobým normálem. Pokud se podíváme na meteorologické modely, tak by se průměrná měsíční teplota mohla dostat k 13 °C, takže i tak by květen skončil teplotně podprůměrný.

Následující snímek hovoří za vše. Můžete na něm vidět, že Česká republika dnes patří k nejchladnějším místům Evropy. Máme zde nižší teploty než v Británii, ve Skandinávii nebo dokonce na Islandu.

Obr. Maximální denní teploty v Evropě

Zdroj: meteociel.fr

Ledový vzduch by sám o sobě už v této době neměl takovou sílu srazit teploty na tak nízké hodnoty. Je to kombinace ledového vzduchu a velké množství oblačnosti. První polovina května má totiž zatím 20 % slunečního svitu, což je extrémně nízké číslo.

A tak o víkendu přijde pořádný šok, protože z pocitové teploty 0 °C se o víkendu dostaneme na pocitových 30 °C. Jakmile se v teplém vzduchu protrhá oblačnost, tak Slunce udělá již svou práci, kterou od něj v tomto období očekáváme.

Autor: TD

frame-scrollup