Ze zimy rovnou do léta

Ze zimy rovnou do léta
19.04.2018
Ještě na konci března byla na četných místech zmrzlá půda, ale velmi vysoké teploty v prvním dubnovém týdnu vše změnily.

Počasí letos pro přírodu připravilo další šok. Zatímco loni se v těchto dnech do střední Evropy dostával velmi studený vzduch od severu, tak letos panuje vyloženě letní počasí. Největší zajímavostí je však to, že průměrná denní teplota se během měsíce zvedla i o 20 °C. Ještě na konci března byla na četných místech zmrzlá půda, ale velmi vysoké teploty v prvním dubnovém týdnu vše změnily.

Průměrné maximální teploty v první čtvrtině roku

Obr. 1 Graf, který ukazuje, jak se během jednoho měsíce výrazně otepluje. Dnes už se teploty dostaly k letním hodnotám. Teploty jsou ze stanice Brno – Tuřany

Zdroj: chmi.cz

Na konci března byla vegetace oproti minulým rokům značně pozadu. Ani zahrádkáři nemuseli být příliš aktivní, protože noční mrazy v podstatě nedávaly možnosti k tomu, aby se s půdou dalo nějak pracovat. S dubnem však přišla výrazná změna, která nastartovala přírodu k obrovskému obratu.

Během pár dnů začaly kvést zahradní okrasné květiny a jen o týden později se začaly zelenat některé stromy. Další týden už vykvetly třešně, jabloně, hrušky, meruňky a další ovocné stromy. Většina lidí už má za sebou první jarní sekání trávy, tam kde spadlo více srážek už byla tráva velmi hustá. Dnes už je příroda rozkvetlá, jako v květnu, takže z původního vegetačního zpoždění se příroda dostala do náskoku.

Velmi teplé jižní proudění, které však celý duben panuje nad Evropou, výrazně oslabilo zásobu ledového vzduchu na severu, kde už se také výrazně otepluje i díky silnějšímu Slunci. Tato skutečnost by měla být zárukou, že by už se letos neměly do střední Evropy dostat výraznější mrazy. Je nutné si však připomenout, že přes sebou stále máme tzv. ledové muže. Do té doby se mrazy mohou klidně objevit a přírodu ještě trošku potrápit.

Zatím to však vypadá, že v příštím týdnu se po extrémně teplém víkendu dostaneme pouze na dubnové průměrné teploty.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup