Že by poslední letní dny?

Že by poslední letní dny?
16.09.2015
V tomto týdnu zažijeme pravděpodobně poslední tropický den v tomto roce, po tropickém čtvrtku se začne ochlazovat

Přes naše území v pondělí postupovala studená fronta, která ukončila advekci teplého vzduchu od jihu až jihozápadu. Na studené frontě se čekaly i bouřky, které se však nakonec vyskytly jen v izolovaném množství na krajním západě našeho území a v nočních hodinách i v blízkosti hranic se Slovenskem.

Včerejší den již v chladnějším sektoru přinesl převážně oblačnou oblohu a teploty se pohybovaly kolem 20 °C. Ráno se dokonce na některých místech objevily mlhy, které vznikly v nočních hodinách díky přechodnému vyjasnění a utišení větru. V odpoledních a večerních hodinách na východě území probíhala mírná konvekce v teplejší a vlhčí vzduchové hmotě, která zde v průběhu dne pronikla od JV. V nočních hodinách se dokonce v Polsku objevily poměrně silné bouřky, které se začaly tvořit kousek za naší hranicí.

Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou se však opět obnovuje advekce teplé vzduchové hmoty od jihu na celé naše území. Dnešní maximální teploty tak budou opět na některých místech stoupat nad letní hodnoty. Na Moravě bude postupně opět zesilovat jižní vítr.

Ve čtvrtek bude vrcholit příliv teplého vzduchu a maximální teploty by zejména na Moravě a ve Slezsku měly vystoupat až k 29 °C. Je však pravděpodobné, že se najdou místa, kde teplota překročí tropických 30 °C. Vše bude závislé na tom, jak rychle studená fronta bude od západu postupovat. Pokud by se její pohyb zpomaloval, tak mohou být tropická maxima i na některých místech v Čechách.

Z dnešního pohledu to vypadá, že se v dalších dnech bude opět postupně ochlazovat a přidají se četnější srážky. Je tedy pravděpodobné, že se jedná o poslední letní dny tohoto roku, ale zcela vyloučit to nemůžeme. Například v roce 2009 se teploty kolem 25 °C objevily ještě na začátku října.

Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí

frame-scrollup