Zažíváme nejteplejší duben v historii pozorování

Zažíváme nejteplejší duben v historii pozorování
26.04.2018
Průměrná maximální teplota se místy už přehoupla přes 20 °C.

Do střední Evropy proniknul během noci studený vzduch od severozápadu a to znamená, že dnešní den patřil k těm nejchladnějším z tohoto týdne. Ještě se však musíme připravit na zítřejší ráno, kdy teploty budou klesat na 6 až 2 °C a zejména na západě se místy objeví přízemní mrazíky. V hladině 850 hPa se k nám totiž dostane teplota kolem 0 °C.

Teploty nad střední evropou 27. dubna 2018

Obr. 1 V noci zatlačí studený vzduch od severozápadu nejvíce

Zdroj: wetterzentrale.de

Již během zítřejšího dne se však bude od jihu velmi rychle oteplovat, takže během 12 hodin se nad Českou republikou vymění vzduchová hmota. V jižních Čechách bude zítra v této hladině asi o 10 °C tepleji.  Toto oteplení ve vyšších hladinách atmosféry se v průběhu dne projeví i při zemi, takže zítřejší maximální teploty se již budou pohybovat na většině území kolem 18 °C, v jižních Čechách mohou překročit i 20 °C.

Teplota v hladině 850 hPa27. duben 2018

Obr. 2 Večer již teplota ve vyšších hladinách atmosféry podstatně vyšší

Zdroj: wetterzentrale.de

O víkendu už se můžeme opět těšit na letní dny, ale zejména v neděli se mohou objevit bouřky.

Vzhledem k tomuto oteplení můžeme již teď říci, že letošní duben se pravděpodobně na mnohých místech stane nejteplejším dubnem v historii. Jestli se vám zda, že letošní duben je opravdu mimořádně teplý, tak máte pravdu. Průměrná maximální teplota se místy už přehoupla přes 20 °C a průměrná denní teplota možná dokonce překročí 14°C.

Letní a občas dokonce i tropické teploty na konci dubna už tak výjimečné nejsou, ale letošní výjimečnost tkví hlavně v tom, že nadprůměrné teplé počasí se vyskytuje prakticky od začátku dubna. O něco horší už je statistika srážek, která jde ruku v ruce s teplotami, ale přesně naopak. Na mnoha místech a to zejména na Moravě v letošní dubnu nespadlo ani 10 mm, což je strašně málo. Dorovná deficit květen? K tomu budou potřeba trvalejší srážky, které se zatím střední Evropě vyhýbají.

Autor: TD

frame-scrollup