Zažíváme nejdelší teplotně podprůměrné obdobodí od roku 2013

Zažíváme nejdelší teplotně podprůměrné obdobodí od roku 2013
27.03.2018
Vše by se mělo změnit až po Velikonocích.

Již více jak týden u nás panuje stále teplotně podprůměrné počasí. Příroda se již na konci února začala probouzet, ale včas dostala ráznou stopku. Letos je vegetace opravdu velmi utlumena. Vegetace díky nočním mrazům a relativně nízkým maximálním teplotám stále nedostává impulz k tomu, aby se začala více probouzet. Vše by se mělo změnit až po Velikonocích, ale k tomuto tématu se dostaneme v zítřejším článku. Dnes se pojďme podívat trošku do statistiky, protože díky únoru a březnu jsme vytvořili zajímavé období, které se dá pojmenovat i slovem výjimečné.

Únor skončil v České republice 2,6 °C pod dlouhodobým normálem, což je poměrně výrazná odchylka. Březen ještě není u konce, ale vše nasvědčuje tomu, že i tento měsíc bude výrazně pod normálem. Dle všeho to vypadá na hodnotu někde kolem 1,5 °C pod dlouhodobým normálem. To znamená, že budeme mít hned dva podprůměrné měsíce za sebou. Naposled se to povedlo na přelomu roků 2012 a 2013, kdy byl podprůměrný prosinec a leden. Od roku 1990 se jen šestkrát tato událost stala. Šance na to aby byl podprůměrný i měsíc duben, tedy třetí měsíc v řadě za sebou je velmi malá, ale ne nemožná. Tři podprůměrné měsíce za sebou jsme zaznamenali v roce 2007 a to od září do listopadu. Před tím ještě v roce 2006 od ledna do března, kdy tyto měsíce přinesly památnou “Ladovskou zimu“, dále na přelomu roků 2002 a 2003 a v roce 1991, kdy bylo studené jaro, protože měsíce od března do května byly podprůměrné.

Absolutně výjimečná však byla zima 1995/1996, kdy bylo hned šest měsíců podprůměrných. Toto dlouhodobé podprůměrné počasí přineslo nejvýraznější zimu v posledních 30 letech.

Dalším zajímavým statickým údajem je to, že pokud se objeví dva za sebou podnormální měsíce, tak v témže roce se objeví minimálně ještě jeden teplotně podprůměrný měsíc. Toto pravidlo platí i pro tři podprůměrné měsíce za sebou. Šance na to, že duben bude teplotně podprůměrný je 1,5 %. Šance na to, že v roce 2018 zaznamenáme minimálně ještě jeden teplotně podprůměrný měsíc je 99 %. Který měsíc to bude ?

 

Autor: TD

frame-scrollup