Zasáhnou nás vydatnější srážky?

Zasáhnou nás vydatnější srážky?
30.08.2018
Pokud přijdou silné srážky, tak nejenže se začne zlepšovat situace se suchem, ale radost by měli i houbaři.

Jak už to tak vypadá, tak špatný scénář v podobě mohutné tlakové výše nad Skandinávii se naplní jen částečně. K tomu se totiž nad Jadranem začne prohlubovat oblast s nízkým tlakem vzduchu a v tuto chvíli to vypadá, že by nás tato níže měla ovlivňovat. Pro počasí u nás je to dobrá zpráva, protože se pravděpodobně bude jednat o velmi teplé, ale vlhké jihozápadní proudění, které by mohlo přinést vydatnější srážky. Od dnešního dne až do soboty by se nad námi měla vlnit studená fronta.

V následujících hodinách tedy budeme mít obrovskou příležitost dostat na naše území větší množství srážek. Navíc od neděle by se mohli vyskytovat i bouřky, které jsou v tomto období velmi vzácné, ale zcela vyloučit je nemůžeme.

Kromě severovýchodu našeho území, kde letos panuje naprosto odlišné podmínky, než na zbytku České republiky, se všichni nadále potýkáme s obrovským suchem.  Relativně dobře jsou na tom ještě jižní Čechy.

Obr. Aktuální stav sucha na území České republiky k dnešnímu dni

Zdroj: chmi.cz

Pokud přijdou silné srážky, tak nejenže se začne zlepšovat situace se suchem, ale radost by měli i houbaři. Vzhledem k tomu, že prodění bude jihovýchodní až východní, tak nás čekají teplé noci. Spolu se srážkami by se mohlo rychleji obnovit podhoubí.

Bohužel už několikrát se letos stalo, že modely slibovaly větší množství srážek a realita pak bylo zcela někde jinde. Nezbývá tak počkat si na aktuální situaci, sledovat radarová záznamy a hodinové úhrny srážek z meteorologických stanic a doufat, že nejvíce srážek dostanou oblasti, které vodu potřebují nejvíce.

Autor: TD

frame-scrollup