Září ve Středomoří

Září ve Středomoří
08.09.2015
Letní sezóna se pomalu ale jistě chýlí ke konci i ve Středomoří, například v Chorvatsku se už denní teploty začínají pohybovat okolo 23 °C

Ačkoliv léto bylo letos ve střední Evropě opravdu výjimečně teplé, tak pomalu můžeme říci, že je téměř u konce. Letní teploty se ještě mohou vrátit, ale české nádrže a rybníky už na běžné koupaní moc nebudou. Mnoho lidí nechává svou dovolenou u moře až na měsíc září, aby si prodloužili léto nebo aby se vyhnuli nesnesitelným vedrům. Někdy se však tato volba nemusí vyplatit.

Pokud vaše cesta v nejbližších dnech bude směřovat například na Jónské ostrovy v Řecku, tak od středy do pátku se v této oblasti čekají poměrně silné bouřky. Situace by se v této oblasti měla stabilizovat až o víkendu.

Ani v Chorvatsku se v následujících dnech moc neohřejete, teploty na pobřeží se budou pohybovat kolem 23 °C. O něco lépe na tom budete na západní straně Itálie, kde například v Toskánsku se budou maximální teploty pohybovat kolem 26 °C.

I jinak velmi teplá Sicílie bude v následujících dnech spíše chladnější a pravděpodobně se zde budou vyskytovat i bouřky.

Za stabilním a tropickým počasím je dobré letět do východního Řecka, Turecka nebo třeba na Kypr, kde v Limassolu bude v následujících dnech až 36 °C.

Jsou roky, kdy celé září je Středomoří stabilní, teploty se pohybují kolem 30 °C a první vydatné srážky se objevují až v říjnu. Loni v tuto dobu však například na pobřeží Chorvatska, Černé Hory a Albánie bylo záři velmi bouřlivé.  Nad Jadranem se obnovovala oblast nízkého tlaku vzduchu, která spolu s teplou vodou zajistila spoustu energie pro tvorbu bouřek. Mnoho stanic na pobřeží Jadranského moře zaznamenalo srážkové rekordy. K bouřkám se přidával i silný vítr a maximální teploty se pohybovaly kolem 20 °C.  Letošní počasí je zatím v této oblasti přeci jen stabilnější.

Abychom nebyli jen skeptičtí, tak výhodou dovolené u moře v září je teplota vody, která díky předchozímu letnímu počasí je většinou vždy příjemně teplá.

Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí

 

frame-scrollup