Září v číslech a pranostikách

Září v číslech a pranostikách
08.09.2014
V září trvá sluneční svit okolo 155 hodin, spadne 50 mm srážek a průměrná teplota je 13,5 °C

Původ slova září není dodnes jednoznačně určen, ale má se za to, že je odvozen ze spojení „za řuje“ (za říje), což tedy souvisí s říjí jelenů, která koncem tohoto měsíce může mít svůj počátek. Ve světě hojně využívaný název september má svůj původ v římském kalendáři, neboť to byl měsíc sedmý.

Průměrná teplota v září činní 13,5 °C, což je o 3,5 °C méně, než v srpnu a v říjnu teplota klesne o dalších 5 °C.  Průměrný úhrn srážek v září je 50 mm (1 mm srážek se rovná 1 litr vody na m2), což je o 25 mm méně, než v srpnu. Délka slunečního svitu se pohybuje okolo 155 hodin, což je pokles oproti srpnu o 55 hodin.  I v září může vystoupit teplota ještě vysoko, pro září nejsou ničím výjimečným denní maxima okolo 29 °C. Září je také měsícem, kdy se na horách často vyskytuje vícedenní slabá sněhová pokrývka.

Velice známým a pravidelným jevem v září je babí léto, nebo také „léto svatého Václava“. Babím létem je označováno období s déletrvajícím suchým, slunečným a teplým počasím, které se vyskytuje na sklonku léta a podzimu. Noci jsou v tomto období už poměrně chladné a ráno se vytváří radiační mlha. Za vznikem babího léto stojí rozsáhlá tlaková výše, která pravidelně během září setrvává nad střední Evropou. Babí léto trvá průměrně okolo 10 dní a vyskytuje se nejčastěji v třetí dekádě září. Babí léto dostalo svůj název podle vznášejících se pavučin, které připomínají šedé babské vlasy.  Není proto divu, že září podle statistik má nejnižší průměrnou oblačnost z celého roku.

Mezi dny, na které se váže nejvíce pranostik, patří svátek Jiljího, Václava a Michala. Jiljí; Svatý Jiljí své počasí pevně drží. Jaké počasí Jiljí ukazuje, takové po celý měsíc dodržuje. Jiljí jasný, podzim krásný. Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí. Václava; Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí. Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní. Na svatého Václava bývá bláta záplava. Na svatého Václava každá pláňka dozrává. Svatý Václav tady – sklízí hady. Michal; Padají-li před svatým Michalem žaludy, nastane tuhá zima. Jestli noc před Michalem jasná jest, tedy má veliká zima následovat. Hřmí-li na svatého Michala, bude mnoho žita, ale málo ovoce a silné větry.

Obecné pranostiky na záři jsou tyto. Co srpen nedovařil, září nedosmaží. Teplé září, dobře se ovoci i vínu daří. Zářijová slota – hrstka deště, fůra bláta. Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom. Teplé září, říjen se mračí. Divoké husy na odletu – konec i babímu létu.

 leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, říjen, listopad, prosinec

frame-scrollup