Zákryt Aldebaranu Měsícem

Zákryt Aldebaranu Měsícem
19.12.2015
Přečtěte si více o této zajímavé astronomické události, při které na více než hodinu zmizí z oblohy jedna z nejjasnějších hvězd - Aldebaran.

Dvacátého třetího prosince budeme moci sledovat zákryt hvězdy Aldebaran ze souhvězdí Býka naším nejbližším kosmickým sousedem - Měsícem. V tomto roce se podobná událost opakovala hned několikrát, ale na prosinec připadá vůbec nejlépe pozorovatelný zákryt. Doba, kdy se před námi hvězda schová za měsíční kotouč, se totiž odehraje v příjemných nočních hodinách celkem vysoko nad obzorem a pozorovat jej bude moci celá Evropa. 

Skoro úplněk Měsíce

Celá show začne výrazným přiblížením Měsíce k rudému obru ze souhvězdí Býka, který patří mezi nejjasnější hvězdy na obloze. Měsíci bude tou dobou stále chybět dva dny do fáze úplňku - měsíční kotouč tedy nebude zcela osvětlený Sluncem. A protože k zákrytu hvězdy dojde právě na straně, která není zcela osvětlena, budeme moci sledovat, jak hvězda (ještě než se z našeho pohledu dotkne Měsíce) najednou zmizí.

 

K zákrytu by mělo dojít v 19:15, přičemž zpoza Měsíce by se hvězda měla vynořit asi ve 20:25. Zákryt jako takový bude tedy trvat déle než hodinu - ovšem důležité budou právě tyto dva klíčové okamžiky. Oba časy však prosím berte pouze jako orientační - obyvatelé západních Čech budou moci zákryt pozorovat o něco dříve, než pozorovatelé na východě republiky. Řádově se však jedná maximálně o rozdíl několika minut.

Zákryt Měsícem vesmírného tělesa

Tato zajímavá astronomická událost by se dala s trochou nadsázky přirovnat k zatmění Slunce - jen místo Slunce je zde zakryta jiná hvězda. Obě události jsou myslím stejně vzrušující, ale zákryt cizí hvězdy má přece jen něco navíc, s čím se Slunce nikdy nevytáhne. Aldebaran totiž z naší oblohy na celou jednu hodinu zcela zmizí, jakoby najednou vůbec neexistoval. Bude vzrušující sledovat, jak hvězda najednou zhasne ještě než se z našeho pohledu dotkne okraje Měsíce. A vzrušující pak určitě bude i okamžik, kdy se Aldebaran opět ukáže. Událost bude samozřejmě pozorovatelná i pouhým okem, ovšem bude mnohem lepší, když si Měsíc trochu zvětšíme v dalekohledu nebo alespoň pomocí zoomu na fotoaparátu.

 

Připravte si tedy své fotoaparáty a dalekohledy a nezapomeňte se s námi o vaše snímky podělit. Rádi je sdílíme na naší facebookové stránce. O počasí vás budeme ještě informovat.


Autor: PH

frame-scrollup