Začíná období bez astronomických nocí

Začíná období bez astronomických nocí
27.05.2017
Hlavní definice astronomické noci je, že Slunce během noci klesne 18° pod obzor. V tomto období však k takovému poklesu nedojde.

Blíží se nám konec května a kromě toho, že se změní kalendářní měsíc, tak se nám stále prodlužuje den. Právě na konci května nastává na našem území jev, který trvá zhruba 4 až 6 týdnů (závislé na zeměpisné šířce). V tomto období totiž nenastává astronomická noc. Poznáte to i na vlastní oči, stačí zvolit dobré pozorovací místo.

Astronomická noc

Hlavní definice astronomické noci je, že Slunce během noci klesne 18° pod obzor. V tomto období však k takovému poklesu nedojde.

Graf znázorňující osvícení sluncem v průběhu kalendářního roku

Obr. 1 Schéma jednotlivých soumraků pro naši zeměpisnou šířku a délku

Zdroj:kalendar.beda.cz

Pokud máte to štěstí a nacházíte se v místech, kde vás neozařuje světelný smog z měst, tak budete moci vidět na severním obzoru bílý (světlý) paprsek světla celou noc. Větší šanci, délku trvání a intenzitu budete moci vidět v severní polovině našeho území. Čím více se budete posouvat na sever, tím bude světlo stoupat nad obzor.

Turisticky vyhledávané jsou kolem letního slunovratu místa, která se nachází dostatečně na severu, kde se vyskytuje tzv. bílá noc.

Bílá noc

Slunce během noci neklesne pod 6 °C a v místech kde tento jev nastává, je tak v podstatě celý den relativně světlo. Velmi vděčná je například návštěva Petrohradu, kde bílá noc vytváří velmi zajímavou atmosféru.

Letní podvečer v přístavu s plachetnicemi

Obr. 2 Bílá noc vypadá velmi zajímavě, musíte však za ní hodně na sever

Zdroj: hanaorienteering.cz

Pokud se ještě vrátíme do České republiky, tak s absencí astronomických nocí přichází i další zajímavý jev, který můžeme pozorovat zejména ve večerních či ranních hodinách. Jedná se o noční svítící oblaka. Jsou to oblaka, která se nachází na severu ve velkých výškách a díky Slunci, které je nízko pod obzorem, dokáže vykouzlit nádherný pozorovatelský festival.

Letní svítící oblaka z meteorologické webkamery

Obr. 3 Noční svítící oblaka jsou odměnou pro každého pro každého fotografa

Zdroj:chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup