Začíná měsíc říjen

Začíná měsíc říjen
01.10.2015
V letošním roce začne říjen teplotami, které mohou o víkendu atakovat i 20 °C a prodloužíme si tak babí léto. Poté teploty klesnou k 10 °C. Dne již přišli první ranní mrazíky a zítra se mohou při vyjasnění také objevit.

Dnes je první den měsíce října, a proto si tento měsíc teď přiblížíme. Název říjen je odvozen z jelení říje, která v těchto dnech vrcholí. Latinský název October pak znamená osmý měsíc, kdy podle starého kalendáře začínal březnem nový rok.

jelen
Obr.: Jelení říje
Zdroj: http://www.photosimon.cz/


K měsíci říjnu se váže mnoho pranostik, které nám můžou naznačit, jednak jaký bude podzim, ale i na jakou zimu se můžeme těšit. Pranostika praví: „Teplé září - říjen se mračí,“ či: „Po teplém září zle se říjen tváří,“ což by mohlo avizovat počasí v druhé polovině října. Pokud se v říjnu dočkáme bouřky, mohli bychom se dočkat mírné a spíše deštivé zimy, neboť: „Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá“ a „říjen když blýská, zima plíská.“ Další pranostika nabádá k procházce v listnatých lesech: „V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“ Pranostiky také často hovoří o teplém říjnovém počasí, které by mělo přinést o to mrazivější zimu: „Teplý říjen přináší chladný listopad a únor,“ dále pak: „Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený a „když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.“ Pokud bude pravdivá pranostika: „Říjen a březen rovné jsou ve všem,“ dočkali bychom se většího množství srážek a vyšších teplot.

Nyní se podíváme na statistiky ze skutečně naměřených dat ČHMÚ. Teplotní rekord měsíce října je starý více než 80 let. Stanice v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřila 4. 10. 1929 tropických 30,3 °C. Nejnižší teplota je pak z roku 2009, na stanici v Rokytské slati bylo naměřeno 21. října -19,9 °C. Průměrná teplota vzduchu v měsíci říjnu byla v minulém roce 10 °C, což je o 2 °C více než průměrná teplota mezi roky 1961 – 1990. Sluneční svit v měsíci říjnu trvá okolo 100 hodin.
V letošním roce začne říjen teplotami, které mohou o víkendu atakovat i 20 °C a prodloužíme si tak babí léto. Poté teploty klesnou k 10 °C. Dne již přišli první ranní mrazíky a zítra se mohou při vyjasnění také objevit.

Průměrný měsíční úhrn srážek pro měsíc říjen je 35 – 40 mm. I když vnímáme podzim všeobecně jako deštivý, v porovnání s úhrny srážek v letních měsících, jde o poloviční množství. Výjimkou bude pravděpodobně letošní rok, který byl zatím na srážky podprůměrný. Podzim je sušší i než jarní měsíce. V roce 2014 byl průměrný úhrn srážek 49 mm. Letošní říjen bude začínat beze srážek.
Průměrný počet deštivých dnů měsíce října je pouhých 5,5.

podzimní krajina
Obr.: Podzimní krajina
Zdroj: Soňa Krömrová


Na to jaký bude letošní říjen, si musíme ještě chvíli počkat. Zatím by mohl prodloužit období babího léta a až v druhé polovině přinést sychravé počasí typického podzimu.

 

Autor: SG

frame-scrollup